Kızıl Ejder


Yönetmen
Brett Ratner
Senaryo
Ted Tally
Görüntü Yönetmeni
Dante Spinotti
Müzik
Danny Elfman
Yapım
2002 Amerikan Yapımı
124 dakika
Gösterim Tarihi
15 Kasım 2002
Türü
Gerilim


b00005jlkn01lzzzzzzz - Kızıl Ejder

Konu :Üstüste cinayetler işleyen Hannibal Lecter, FBI ajanı Will Graham tarafından yakalanır ve hapse gönderilir. Aradan birkaç yıl geçer ve bir başka seri katil ortaya çıkar. İki aile acımasızca katledilmiştir.

Lecter'ı yakaladıktan sonra bir süre şoka giren ve kontrol altında tutulduktan sonra deniz kenarındaki evinde sakin bir yaşam süren Will Graham, patronu tarafından olaya bakması için göreve çağrılır.

İstemese de görevi kabul eden Will, olayı çözmenin ve katili yakalamanın tek yolunun onun beyninin içine girmek olduğunu anlar. Bunun için yapılması gereken de Hannibal Lecter'ın olduğu hapishaneye gitmek ve ondan yardım istemektir. Ama Lecter kendisini yakalayan ajanı karşısında görünce ne yapacaktır?


Oyuncular-Karakterler
Anthony Hopkins
Hannibal Lecter
Edward Norton
Will Graham
Ralph Fiennes
Francis Dolarhyde
Emily Watson
Reba McClane
Harvey Keitel
Jack Crawford
Philip Seymour Hoffman
Freddy Lounds

Yorum : Thomas Harris'in dünyaca ünlü üçlemesinin ilk romanı olan Red Dragon 1986 yılında Michael Mann tarafından Manhunter ismiyle filme alınmıştı.

Daha sonra 1991'de Jonathan Demme'in yönettiği Kuzuların Sessizliği ve 2000 yılında Ridley Scott'ın yönettiği Hannibal geldi. Seri bitti mi derken, Hopkins ile seriyi tamamlamak isteyen yapımcılar, ilk filmi yeniden çekme kararı aldılar. Böylece Hopkins her üç filmde de Hannibal Lecter'i oynamış olacaktı.

Birçok ünlü yönetmen arasından, daha önce Rush Hour serisiyle ve komedi filmleriyle tanınan Brett Ratner'in yönetmen olarak seçilmesi herkesi çok şaşırttı ve serinin hayranlarını endişelendirdi.

Daha sonra yayınlanan fragmanlar ile bu endişeler bir nebze olsun azaldı çünkü fragmanlarda göze hemen çarpan birşey olmuştu. Bu film, görüntülerinden, atmosferine ve anlatımına kadar Hannibal'den çok Kuzuların Sessizliği'ne benziyordu. Hannibal'den memnun kalmayanlar bunu büyük bir sevinçle karşıladılar ama acaba fragman aldatıcı mıydı?

Neyseki bu kez fragman aldatıcı değil. Film gerçekten de yapı ve anlatım tekniği olarak Kuzuların Sessizliği tarzına gayet yakın. Filmin başlangıcında Hannibal Lecter'in nasıl yakalanıp Kuzuların Sessizliğinde gördüğümüz gibi parmaklıklar arkasına düştüğünü görebilirsiniz.

Bunun yanında 1986'daki filmi izleyenler, Lecter'in filmin merkezinde olmadığını ve perdede çok az süre gözüktüğünü bilirler. Çünkü bu filmde Lecter katil değil, kendisi gibi tehlikeli bir katili yakalamak için kendisinden yardım istenilen biri.

Peki bu filmde de Hopkins aynı şekilde az mı görünüyor? Hem evet hem hayır. Evet Hannibal'e göre daha az görünüyor ama Manhunter'a göre daha çok. Ancak Hopkins'in perdede az veya çok görünmesi problem değil çünkü gözüktüğü her saniye son derece etkili. Hatırlayacağınız gibi Kuzuların Sessizliğinde de perdede 30 dakikadan az görünmesine rağmen unutulmaz performansı ile Oscar almış ve en kısa rol ile bu ödülü kazanan oyuncu olarak tarihe geçmişti.

Filmin oyuncu kadrosu kolay kolay biraraya gelmeyecek isimlerden oluşuyor. Hopkins'in yanında Edward Norton, Ralph Fiennes, Harvey Keitel, Emily Watson, ve Philip Seymour Hoffman kendilerini defalarca kanıtlaımş ve alanlarında en iyiler arasında bulunan isimler.

Makyajla ve bilgisayar yardımıyla gençleştirilen Hopkins, filmin tamamında hücresinin içinde. (Haftada bir kez yarım saatlik çok özel önlemler alınarak yaptığı yürüyüşü saymazsak). Lecter karakteri ile özdeşleşen oyuncu, yine karşısındakini delip geçen bakışlarıyla ve etkili konuşmasıyla formunun zirvesinde.

Edward Norton için bazıları sönük ve etkisiz bir oyun diyebilir ama oynadığı karakter yapı olarak büyük bir şok yaşamış biri. Filmin en başarılı yanlarından biri de, hiç kuşkusuz Ralph Fiennes'in oynadığı seri katil ve kör rolünde izlediğimiz Emily Watson. Bu ikilinin inandırıcı performansları ve aralarındaki uyum ile, Red Dragon Hopkins'e bağlı olmaktan kurtuluyor ve onun perdede olmadığı sahnelerde de ilgi çekici olmayı başarıyor.

Son olarak polis şefini oynayan Harvey Keitel, burnunu her işe sokan ama sonu pek güzel bitmeyen gazeteci rolünde Hoffman ve Norton'un eşi rolünde Mary-Louise Parker var. İlginç bir not olarak, 1986'daki filmde de görüntü yönetmeni olan Dante Spinotti'nin 16 yıl sonraki bu yeniden çevrimde yine aynı görevi üstlendiğini söyleyelim.

Fazla kıyaslamalara girmeden kendi içinde bir film olarak izlemeye çalışırsanız Red Dragon'u çok daha fazla beğenebilirsiniz.

Hopkins ve Hannibal Lecter hayranıysanız filmi izleyin çünkü Hopkins bu kez de hayal kırıklığına uğratmayacak. İyi bir polisiye gerilim izlemek istiyorsanız yine izleyin çünkü bu anlamda da orjinaline ve romana ihanet etmeyen, gayet başarılı bir yeniden çevrim.