En Büyük Korku
(The Sum of All Fears)

Yönetmen
Phil Alden Robinson
Senaryo
Tom Clancy (roman)
Paul Attanasio
Görüntü Yönetmeni
John Lindley
Müzik
Jerry Goldsmith
Yapım
2001 Amerikan Yapımı
124 dakika
Türü
Aksiyon - Macera


sumofallfears - En Büyük Korku

Konu : Terörist bir grup son derece güçlü nükleer silahları ele geçirir. Amaçları büyük bir kitlenin toplandığı günde bunu kullanarak tahmin bile edilemeyen derecede büyük bir eylem yapmaktır.

Bunun için de Amerikan futbolunun final maçı olan Superbowl'u seçerler. Bu olayı haber alan CIA görev için Jack Ryan ve onun amiri olarak William Cabot'u görevlendirir.

Yapılan araştırmalara göre bu eylem sadece maçın oynandığı bölgeyi değil tüm Amerika kıtasını yerle bir edecek güçte olacaktır.

Bu olayı engellemek için Jack Ryan ve Cobot liderliğindeki bir ekip büyük bir operasyona başlar
.Oyuncular-Karakterler
Ben Affleck
Jack Ryan
Morgan Freeman
William Cabot
James Cromwell
Başkan Fowler
Liev Schreiber
Burton
Bridget Moynahan
Dr. Cathy Muller
Alan Bates
DresslerYorum : The Sum of All Fears'ı, kahramanı yine Jack Ryan olan diğer filmler (The Hunt for Red October, Patriot Games, Clear and Present Danger) arasında kronolojik sırayla bir yere oturtmak kolay değil.

Bu kez Jack Ryan'ın CIA'de yeni göreve başlayan genç bir ajan olması sanki bu filmi diğer üçünün öncesi gibi gösterse de, içerdiği hikaye açıkça bu filmlerin sonrasında yer alıyor. Bu açıdan bu konuyu fazla düşünmeden filmi tek başına ele alarak izlemek en iyisi. Zaten film de kendi başına ayakta durabilecek kadar iyi.

Ben Affleck, bu karakteri Alec Baldwin ve Harrison Ford'dan sonra oynayan üçüncü oyuncu. Romantik komedi ve hafif dram tarzındaki rolleriyle tanınan Affleck, bu film ve yeni çizgi roman uyarlaması Daredevil'deki başrolü ile aynı zamanda bir aksiyon yıldızı olmanın adımlarını atmak ister gibi.

Her ne kadar Affleck, bu tür bir rol için Harrison Ford'daki birçok özellikten yoksun olsa da Morgan Freeman'ın her oynadığı role getirdiği ciddiyeti buraya da taşıması ile bunun farkedilmesi bir nebze azalmış. Başkan Fowler rolünde oynayan bu rollerin deneyimli ismi James Cromwell (L.A. Confidential), Liev Schreiber (Sphere, Kate&Leopold) ve yeni isimlerden Bridget Moynahan (Serendipity) diğer oyuncular.

Son yönettiği film 1992'de Robert Redford'un oynadığı Sneakers olan Phil Alden Robinson özellikle ikinci yarıda tempoyu yüksek tutmayı başarmış. Filmin uyarlandığı romanın uyarlandığı romanın yazarı Tom Clancy de bildiğiniz gibi teknolojik gerilim tarzında önde gelen yazarlardan.

The Sum Of all Fears içerdiği konu itibari ile 11 Eylül sonrası gösterimi ertelenen filmlerden biriydi. Zaten yaşanan olaylardan sonra filmdeki olayların yaşanmasının imkansız olmadığı artık daha iyi görülüyor. Bu filmin yapılmasına karar vermeden önce yapımcılar Clancy'nin diğer bir romanı olan Executive Orders'ı da sinemaya uyarlamayı düşünmüşlerdi. Görünen o ki, o filmin yapılmaması kendileri açısından şans olmuş çünkü onun konusu bir yolcu uçağını kaçırarak intihar saldırısı düzenlemeye çaılşan Japon terorist ile ilgiliydi.

Büyük kısmı Kevin Costner'ın oynadığı Thirteen Days'in yapısına benzer olan Sum Of All Fears, içerdiği sürprizler ve sonuna kadar heyecanı ve ilgiyi ayakta tutmayı başarması ile iyi bir gerilimden bekleneni yerine getiriyor.