Büyük Günahlar
(High Crimes)


Yönetmen
Carl Franklin
Senaryo
Yuri Zeltser
Cary Bickley
Görüntü Yönetmeni
Theo van de Sande
Müzik
Graeme Revell
Yapım
2002 Amerika Yapımı
115 dakika
Türü
Polisiye - Gerilimmovieposter - Büyük Günahlar

Konu : Başarılı bir savunma avukatı olan Claire Kubik'in hayatı bir gün içinde büyük bir değişim gösterir. Yıllardır birlikte olduğu kocasının aslında kimlik değiştiren ve hükümet tarafından ordudayken Latin Amerika'da yaptığı katliam yüzünden aranan biri olduğunu öğrenir.

İlk şoku atlatan Claire, eşinin savunmasını yaparak ceza almasını engellemek için harekete geçer. İşe ordu içindeki mahkeme kurallarını öğrenerek başlar. Bu yolda kendisine en çok yardımcı olacak kişi, daha önce bu tür davalarda kazandığı başarılarla ünlü olan, eski alkolik Charles Grimes olacaktır.


Oyuncular-Karakterler
Ashley Judd
Claire Kubik
Morgan Freeman
Charles Grimes
James Caviezel
Ronald Chapman
Adam Scott
Terrence Embry
Amanda Peet
Jackie Grimaldi
Jude Ciccolella
Albay Farrell


Yorum : 1997 yılında Kiss The Girls'de birlikte oynayan Morgan Freeman ve Ashley Judd bir kez daha High Crimes'da birarada kamera karşısındalar. İkili arasındaki önceki filmde olan uyum bu flimde de mevcut fakat bu kez karşılıklı oynadıkları sahne sayısı daha az.

Freeman, en sıradan rolü bile önemliymiş gibi gösterebilen, en tuhaf diyaloglara bile mantıklıymıs hissi verebilen bir oyuncu. Ünlü olduktan sonra pek iyi roller seçmese de Judd, Ruby in Paradise ve Normal Life gibi eski filmlerinde yeteneğini göstermişti. Burada da avukat Claire rolünde inandırıcı ve kendisinden bekleneni yerine getiriyor. Judd'un eşini oynayan James Caviezel ise daha önce Angel Eyes ve Frequency fillmlerindekine benzer yapıdaki oyunuyla karşımızda.

1995'te Denzel Washington'ın oynadığı Devil In A Blue Dress ve 98'de Meryl Streep'in başrolündeki One True Thing gibi iyi filmlerin yönetmeni Carl Franklin için High Crimes biraz sıradan bir yapım olmuş. Senaryo, evli olan Yuri Zeltser ve Cary Bickley ikilisinin imzasına sahip. Mahkemede geçen sürprizli gerilim filmlerini sevenler tarafından tercih edilebilir.