73730914 - Dikkat, on üçe bir kaldı! (Ali Ulvi Uyanık)


Palalı katil Jason'la tanışmamızın otuzuncu yıldönümüne bir yıl kala 12.film karşımızda!

1980. Ne yazar Victor Miller, ne yönetmen Sean S.Cunningham, ne de Paramount yönetimi böyle bir başarı bekliyordu… Yedi yüz bin dolara mal olmuş “Friday the 13th – 13. Cuma ya da bizdeki adıyla 13.Gün”ün, sadece açılış haftası altı milyon dolarlık hâsılata yaklaştı. Sonuç, palalı katil Jason’la tanışmamızın otuzuncu yıldönümüne bir yıl kala 12.film karşımızda!

Demek ki, annesi Bayan Voorhees’in iş başında olduğu ilk bölüm ve ‘kopya katil’in yer aldığı beşinci bölüm de dâhil, her filmde ortalama bir düzine insan öldürmüş olsa – ki daha fazla olduğunu sanıyorum- yaklaşık yüz elli cinayet yöntemi gördük.

Şimdi, yakıştı mı yani bu rakamlarla film yazısı yazmak? Endüstri böyle bir şey işte: Seyirci (müşteri) her daim haklı. Talep ediyor, siz de veriyorsunuz. 12 filmin dünyada yarattığı işlem hacmini (sinema-video-DVD)düşünün.

Peki, 1957 yılında iki kamp görevlisinin ihmali sonrası oğlu boğulan kadının sorumlu iki genci öldürdükten sonra sessizliğe bürünen ve 80’de yeni gelenlerle birlikte yeniden, tam bir terör dalgasıyla sarsılan yaz kampı Crystal Göl’ün çekiciliği nedir? Seyirci, koltuğunda tam bir güvendeyken, orman alanının ortasında yer alan, doğa harikası, gerçekten billur gibi bir suya sahip göl ve çevresinin kan içinde kalması neden cazip? Zaman zaman bölgesinin dışına çıksa da, sonuçta burada yaşayan Jason’ın, öncelikle uyuşturucu, seks, eğlence için gelen genç – körpe bedenleri en vahşi biçimde parçalamasının neresi eğlenceli?

Sorunun yanıtı zor; birçok disiplini ilgilendiriyor. Bana göre bu tür ‘kaçış sineması’ olarak adlandırılan filmlerde, dış dünyadan tamamen soyutlanan izleyenin, uygarlığın –güya- bastırdığı en ilkel dürtülerinin tetiklenmesi yatmakta. Yüzde yüz öldürüleceğini bildiğiniz halde, az sonra Jason’ın (buz hokeyi oyuncularının taktığı maske Jason’a çok yakışıyor)kurbanı olacak genç insanın adım adım ölüme yaklaşması sizi heyecanlandırıyor. Heyecanlanıyorsunuz, çünkü Jason’ın nasıl bir yöntem deneyeceğini bilmiyor, yeni yönteme ne kadar dayanabileceğinizin sınavından geçiyorsunuz.

Buyurun destekleyen görüşler (filmin yapımcılarının görüşleri): “Filmin en önemli bölümlerinin öldürme sahneleri olduğunu biliyorduk. Bir ‘Friday 13th–13.Gün’ filminde ne kadar da çok ölüm sahnesi olduğunun farkına zamanla vardık. Her öldürme sahnesi farklı ve özgün olmalıydı. Herkesi pala kullanarak öldüremezsiniz. Eski moda ve sıkıcı olacaktır.(…) Sonuçta seyirciler Jason’ın öldürmesine bayılıyorlar. Bu filmleri izlemelerinin sebebi budur.(…) Bu filmdeki yoğun şiddet, farklı ve özgün öldürme sahneleri eşliğinde o müthiş eğlenceyi geri getiriyoruz.”

Kuşkusuz, Jason ya da “Halloween” katili Michael Myers’ın, zaman içinde, bir itilmiş ucube olarak seyirci tarafından içselleştirilmesi de söz konusu. Nitekim bunun sonucu, Rob Zombie “Halloween”in yeni versiyonunu, ciddi toplumsal, siyasal ve insani bir zemine oturttu. Aynı yaklaşım Marcus Nispel tarafından tercih edilmemiş(zorunda da değil zaten).

1,97’lik boyuyla Jason-Michael ikilisine, en azından fiziksel olarak yakın olan, videoların müthiş yönetmeni Alman Nispel’in , “The Texas Chainsaw Massacre – Teksas katliamı”nın yeni çevrimi ile “13.Gün” arasında çektiği, Vikinglerin 9.yüzyılda geldikleri denizaşırı topraklarda Kızılderililerle çatışmasını anlatan “Pathfinder”da özellikle tanık olduğumuz şiddet estetiğini biliyoruz.

“13.Gün”de, annesinin kesik başı da dâhil, tüm bir geçmişi ve cesetleri sakladığı korkunç orman evinin yakınına gelenleri öldüren Jason’ın yaşadığı bölgeyi, evinin altındaki dehlizleri, cinayet silahlarını vBulletin. her malzemeyi ustaca kullanmış. Başka bir ‘video canavarı’ olan görüntü yönetmeni Daniel Pearl ile müthiş işbirliği sonucu, cinayet yöntemlerini bilemem ama bu film için ‘en etkili görüntüler’ anlamında heyecanlanmamıza yol açtı.

Nisan ayında gösterime girecek yeni filmin müzikleri , “Desperate Houseviwes” dizisi ve “Transformers”için yaptığı çalışmalarla tanıdığımız Steve Jablonsky tarafından hazırlansa da, bildiniz, Harry Manfredini’nin orijinal temasındaki ekolu tehlike sesi, kısa kısa kullanılmış.

Jason ve annesi ( 1 film) ve ‘kopya katil’in( 1 film) cinayet seyrüseferi:

1! 1980: Başlıyor… “Friday the 13th / Yönetmen: Sean S.Cunningham (Bayan Voorhees rolünde, gerçek bir sinema emekçisi Betsy Palmer giderek artan bir şöhrete kavuşarak Jason fanlarının gözdesi ve ne yazık ki, bu rolüyle “Razzie – Ahududu” ödüllerine aday olacaktır.).

2! 1981: Jason annesinin intikamı ile göreve(!) başlıyor; Türk seyircisi de tanışıyor… “Friday the 13th Part2” / Yönetmen: Steve Miner ( yönetmen Miner bu ilk filminde korku sinemasının en çarpıcı prologlarından birini sunuyor).

3! 1982: Jason üçüncü boyuta geçiyor; Türkiye’de ilgi devam ediyor… “Friday the 13th Part III: 3-D” / Yönetmen: Steve Miner ( dijital 3 Boyut teknolojisi henüz ortada yok; daha zor işlemler söz konusu ve Miner, bir kez daha seyirciyi koltuklara mıhlıyor).

4! 1984: Yoksa bitiyor mu? “Friday the 13th: The Final Chapter” / Yönetmen: Joseph Zito (“The Prowler” ile ödümüzü kopartan Zito, Jason’ın kötü sonuyla biten filmde de gerçekten müthiş bir finale imza atıyor; yine gişe muhteşem! Türk seyircisi mahrum kalıyor).

5! 1985: Çok özledik, bir formül bulalım… “Friday the 13th: A New Beginning” / Yönetmen: Danny Steinmann ( Jason’ın ‘kopya katili’ formülüyle gişe ve video hâsılatları yine yüz güldürüyor. Türk seyircisi de yeniden kavuşuyor).

6! 1986: Alice Cooper üç şarkıyla destek veriyor… “Jason Lives: Friday the 13th Part VI”/ Yönetmen: Tom McLoughlin (Senaryoyu da yazan yönetmen, Jason’ı en bulunmaması gereken yere, çocuk kampına sokuyor! Su altı çekimleri de devrede bundan böyle. Türkiye’de vizyona giriyor).

7! 1988: Metafizik ağırlık kazanıyor… “Friday the 13th Part VII: The New Blood” / Yönetmen: John Carl Buechler( Jason telekinezi güçleri olan kızla etkileşimde… Biraz baydı galiba. İthalatçılarımızın listesinde yok artık).

8! 1989: Bir bu eksikti! “Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan” / Yönetmen: Rob Hedden ( Jason New York’un başına bela oluyor ama Türk seyircisini ilgilendirmiyor. Biraz ara mı vermeli ne?).

9! 1993: Jason stüdyo değiştiriyor… “Jason Goes to Hell: The Final Friday” / Yönetmen: Adam Marcus ( 13. Gün meselesini, Paramount New Line Cinema’ya devrediyor. Yeni stüdyo, onu kendi korku ikonu, ELM Sokağı’ndan Freddy ile buluşturacağının sinyalini veriyor. Türkiye’de ‘kısmen 3 Boyutlu’ gösterime giriyor).

10! 2001: Daha neler? Jason gelecekte! “Jason X” / Yönetmen: James Isaac (Sekiz yıllık aradan sonra, Jason’ın donmuş bedeni ‘gelecekte’ hayat buluyor; tabii iş iyice çığırından çıkıyor; bizler yine ilgilenmiyoruz).

11! 2003: Sağlı sollu katliam! “Freddy vs. Jason” / Yönetmen: Ronny Yu ( New Line, nihayet ikisini, hem de yetenekli bir yönetmen gözetiminde buluşturuyor. Peki, ne oluyor, ikisinin çatışmasında olan arada kalan gençlere oluyor. Hem film, hem bizler Jason’ın tarafındayız sanki).

12! 2009: Yeniden klasik öykü… “Friday the 13th”/ Yönetmen: Marcus Nispel ( Paramount, New Line ve yeniden çevrimlerle eski korkuları genç kuşaklara tanıtan Michael Bay bir araya gelerek, annesinin anımsatıldığı giriş bölümünden sonra Jason’ı ait olduğu yerde avlanmaya(!) çıkarıyor).

13! Kendinize dikkat edin!