Blade'in kaldığı yerden devam eden Blade 2 çok etkili görüntü efektlerine ve başarıyla tasarlanmış vampilerle sahip. Meksikalı yönetmen Guillermo del Toro tarafından yönetilen Blade 2 çok değişik tepkiler aldı ancak bir gerçek var ki o da Reaper adı verilen yeni vampirler sizi gerçekten korkutacak.


Blair Clark ve Craig Hayes, neredeyse 100 sahnedeki özel efektleri hazırlayan ekibin başında yer alan kişiler. İkili, yönetmen Del Toro ile birlikte bağımsız kamera çekimleri (L-cam) ve "MAW" (Reaper adı verilen vampirlerin avlarının kanını emmeden önce ağızlarında meydana gelen değişimin yapıldığı efektler) adı verilen çekimleri gerçekleştirdiler. Clark ve Hayes çekimleri Prag'da gerçekleştirilen Blade 2 hakkındaki soruları cevapladılar.

CH: Clark Hayes
BC: Blair Clark


Projede nasıl yer aldınız?


CH: Bir yıl kadar önce VFX yapımcısı Susan McCloud'dan bir telefon aldık. Daha önce onunla birlikte "My Favorite Martian" ve "Hollow Man" gibi filmlerde çalışmış ve bu filmlerin efektlerini gerçekleştirmiştik.

Toplam kaç özel efekt sahnesi yaptınız?
CH: Hepsi 95 tane.

MAW adı verilen vampirlerin ağzındaki animasyonu nasıl gerçekleştirdiniz?

BC: Bunun filmde belki de en önemli yeri tutacak efektler olacağını bilerek işe başladık. Burdaki asıl sorun bilgisayarla yaratılan ağzın, oyuncunun yüzüne nasıl oturtulacağı idi. Steve Johnson'ın başında olduğu makyaj bölümüyle yakından çalışarak, makyaja uygun bir yapı yaratmaya gayret ettik. Makyaj yapılmış oyuncuların birçok fotoğrafını çekerek bunları ekipteki uzmanlara verdik. Böylece efektlerdeki renk ve desenlerin tam olarak uyuşmasını sağlamaya çalıştık.

Tasarımı kim gerçekleştirdi?

BC: Tasarım orjinal olarak sanıyorum Wayne Barlow tarafından yapıldı. Daha sonra üzerinde makyaj sanatçısı Steve Johnson çalıştı. Biz filme katıldığımızda tasarım tamamlanmıştı. Bizim görevimiz bu tasarımı bilgisayar efektleri ile hayata geçirmek ve MAW adını verdiğimiz ağız yapısındaki animasyonu yaratmaktı."Hollow Man"deki çalışmanızın bu filme katkısı oldu mu?

CH: "Hollow Man"de kullandığımız deformasyonların bu film için büyük yardımı oldu. Hollow Man ve Blade arasındaki en büyük fark, Hollow Man'de bütün efektlerin Kevin Bacon üstünde uygulanmasıydı. Blade 2'de ise bazı sahneler tamamen bilgisayar ile yaratıldı. Yani aslında aktörler olmadan aktörleri gördüğünüz bazı sahneler. Örneğin filmin sonundaki büyük dövüş sahnesindeki bazı bölümler gibi. Aslında varolmayan bir kişiyle çalıştığınız için bu işi daha da zorlaştırıyor.

BC: Filmin sonundaki dövüşteki çekimlerden birinde, Blade'in bacağını yakalayan Nomak onu duvara savuruyor. Havadayken kafası duvara çarpan Blade yere düşüyor. Bu bölümün başlangıcı tamamen bilgisayar ile yaratıldı. Blade'in yere düştüğü andan itibaren gerçek çekimler başlıyor. Bu esnada bilgisayarla yaratılan Blade'den gerçek Blade'e (Snipes) bir geçiş yaptık.

Bu sahne için ne gibi referanslar kullandınız?

CH: Bir insan savrulurken üzerindeki ceketi ne tarafa ne derecede hareketlenir ve dalgalanır gibi noktaları gözönüne aldık.

Tüm efektleri hazırlamanız toplam ne kadar zaman aldı?

CH: Toplam olarak sanıyorum 3-4 ay kadar sürdü. Animasyon ve ışık oyunlarının olduğu bazı sahneler çok uzun zaman aldı.


Filmin başlarında Blade'in yanına gelen ninja vampirler bilgisayarla mı yapıldı?

CH: Evet bilgisayarla yapıldı. Bize verilen storyboardlar yardımıyla bu sahneleri planladık. Craig bu çekimler için ne gerektiğini Guillermo ile görüştü. Prag'da büyük bir vinçin içinde bu çekimleri yaptık ve içine bilgisayarla yaptığımız ninja vampirleri yerleştirdik.

Bilgisayar efektleri tam oalrak hangi bölümde başlıyor?

CH: O sahne bizim için tam olarak Whistler'in (Kris Kristofferson) omuzunun üzerinden bakarken başlıyor. Sonra ninjaları takip ettiğimiz bir sahneye geçiş yapılıyor. Bütün bu bölümdeki karakterler bilgisayarla yaratıldı.

Bu çekimler için storyboardlar ile çalıştığınızı söylediniz. Filmde genel olarak çok sayıda storyboard var mıydı?

CH: Hayır çok fazla değil. Sadece bizim başlangıcı yapabilmemiz için gerekli olanlar. Guillermo, storyboard tasarımcısı David Barto ile birlikte çalıştı ve başlangıç yapabilmemiz için gerekli olanları sağladı.


Filmden Bir Kac Efekt Sahnesi


blade3y - Blade II- Ozel Efektler


blade4x - Blade II- Ozel Efektler


blade5n - Blade II- Ozel Efektler