Kadro : Sebastian Caine : Kevin Bacon
Linda McKay : Elizabeth Shue
Matthew Kensington : Josh Brolin
Sarah Kennedy: Kim Dickens

Yönetmen: Paul Verhoeven
Senaryo: Gary Scott Thompson, Andrew W. Marlowe
Süre: 113 dakika

Yönetmen Paul Verhoeven çekeceği Hollow Man filmi için duman, yağmur ve kandan oluşan karakterler yaratması gerektiğinde, uzun zamandır tanıdığı ve daha önce birlikte çalıştığı animasyon uzmanı Craig Hayes'i aradı. Her ikisi daha önce Verhoeven'ın 1987'de yönettiği Robocop'da da birlikte çalışmışlar ve Hayes filmdeki ED-209 kodlu robotu yaratmıştı.

Teknik olduğu kadar sanatsal becerilere de sahip olan Hayes, Steven Spielberg'in yönetimindeki Jurassic Park'ın çekimleri için geliştirdiği DID (Digital Input Device) ile büyük yankı uyandırmıştı. Hayes filmde kullanılan kukla animasyonunu geliştirmek için, geleneksel stop-motion animasyona bilgisayar sensörleri eklemişti. Bu tasarımı ona 1997 yılında bir de Oscar ödülü kazandırdı.

Hayes, 1997'de Verhoeven'ın yönettiği Starship Troopers için tekrar yönetmenle biraraya geldi ve bilgisayarla dev boyutta böceklerden oluşan ordular yarattı. Daha sonra Jan De Bont'un yönettiği The Haunting'in efektlerini oluşturan Hayes, bu son çalışmasında ise su, buhar, duman, kan ve hatta ateş ile temasa geçen görünmez bir adamı meydana getiriyor. Hayes bu kadar çeşitli ve zor sahneler için 120 kişilik bir teknik ekiple çalıştı ve onlara başkanlık etti. Aşağıda Hayes filmdeki çalışmaları hakkında bilgi veriyor.


Hollow Man" için hazırladığınız efektleri nasıl tanımlarsınız?

"Manifestation" adını verdiğimiz, ortaya koyma sahnelerini yaptık. Örneğin, görünmez adamın üstüne kahve dökseniz nasıl bir şekil oluşurdu gibi.
Bir havuza atladığında su altında nasıl göründüğünü, buharla temez ettiğinde neye benzediğini gösterdik. Ayrıca üzerine bir yangın söndürücü püskürtüldüğünde karbondioksite karşı verdiği tepkiy aynı şekilde üzerine atılan kanın sonuçlarını gösterdik. Hatta bir alev makinası ile yakıldığında neye benzediğini bile.

Tüm bunlar orijinal senaryoda var mıydı, yoksa bazıları çekimler ilerledikçe mi eklendi?

Sonradan eklenen tek sahne "kan sahnesi" idi. Ki, bunu da yönetmen Paul Verhoeven bizzat kendisi yazdı.


Film için hazırlanan yüzlerce efekt sahnesi sizin stüdyonuz ve Sony Pictures Imageworks tarafından hazırlandı. Paylaşım nasıl yapıldı?

Yapımcı ve yönetmenle birlikte çalışarak tek başına hazırlanabilecek sahneleri belirledik. Sony Imageworks'un hazırladığı sahneler, karakterin görünmez olma aşamasındaki veya bir maske takdığı sahnelerdi.

Sahneleri planlarken ana dayanağınız ne idi?

Örneği su altı sahnesinde bir kabarcığı referans olarak aldık. Bir kabacık ne yapabilir? Işığı kırarak yansımalar oluşturur. Bu tasarım işleminden başlayarak karakterin hareketlerini inceledik ve toplayabildiğimiz kadar çok referans materyali topladık. Örneğin "yağmur adam" için ekibimizden birinin üzerine beyaz boya ve süt karışımını püskürttük ve sıvının vücudunda nasıl aktığını inceleyerek buradan fikirler çıkardık. Örneğin koltukaltlarının nasıl kuru kaldığını görmek gibi. Bulabildiğimiz tüm görsel etkileri aradık.

Tüm bunların fizik kurallarına uynası çok önemliydi değil mi?

Evet, mutlaka inanılır olmalıydılar. Fakat, her zaman gerçekçilik ile görünüş arasında bir denge vardır. Bir olayı gözlemleyerek başlarsınız ve gerçeğe dayanan bir plan yaparsınız. Daha sonra stilistik bir şekilde bundan biraz uzaklaşırsınız. Planı bir köşeye atar ve perdede neyin güzel göründüğüne odaklanırsınız.

Hiç setteki çalışmalara katıdığınız oldu mu?

Evet Kramer (William Devane) karakterinin Kevin Bacon'ın oynadığı Sebastian karakteri ile mücadale ettiği su altı sahnesinde çalıştık. Bu sahnede William Devane'i tek başına çekmek için sualtında bazı borular koymak gerekti. Stan Park'ın özel efekt ekibi ile bu şekilde borular hazırladık ve bu boruları görünmez olması için boyadık. Ayrıca suda daha fazla dalga yaratmak için havuza büyük şişe şeklinde aletler atıldı. Yine dalga yaratmak için süpürgeye benzer büyük aletler kullanıldı. Sonuçta herşey mükemmel oldu.Filmde bir sahnede göünmez adam boruların arasında saklandığı yerden çıkarak Carter karakterini havada boğmaya çalışıyor. Bu sahneyi nasıl yaptınız?


Önce üzerinde parmak izleri olan bir protez yapıldı. Ardından karakter kablolar ile bağlanarak boruların arasından aşağı asıldı. Başlangıç noktası buydu. Sonra kabloları boyayarak görünmez hale getirdik. Daha sonra Carter'ın boğazındaki protezi alarak taradık ve bilgisayar ortamına geçirdik. Carter'ın yüzünün üç boyutlu bir modeli yapılarak protezin boğazına oturtulmasnı sağladık. Sonraki aşamada ise animatörlerimiz Carter'ın boğazındaki eli, aşağı yukarı oynatarak boğma hareketini sağlamayı başardılar.

Ne zamandan beri çalışmalar devam ediyor?

Kasım ayından itibaren planları ve yapılabileceklerimizi konuşmaya başladık, Ocak ayında ön prodüksiyon aşamasına geçtik ve Mart ayının başında çalışmalara başladık.

Filmin Ağustos ayının başında gösterime girdiği gözönüne alınırsa bu oldukça kısa bir zaman gibi gözüküyor.

Evet gerçekten de çok korkutucuydu. İşin en zor kısmı görünmez adamın girdiği yedi değişik şekli yaratmaktı. Örneğin duman sahnesinde neye benzeyeceğine çalışmaların son iki haftasına kadar karar veremedik.hollow2 - HallowMen-Ozel Efektleri

hollow4 - HallowMen-Ozel Efektleri