1'i Türk filmi 5 yeni film izleyiciyle buluştu..

165263 - VİZYONDAKİ FİLMLER

Hafta boyunca sinemalarda izleyiciyle buluşacak filmler şöyle:

Oscarlı oyuncu Renee Zellweger'in başrolünü üstlendiği ''Kasabanın Yenisi - New in Town'' sinemalarda. ''Yüzüklerin Efendisi'' serisiyle tanınan Elijah Wood'un yeni filmi ''Oxford Cinayetleri - The Oxford Murders'' gösterime girdi. Reha Erdem'in kamera arkasına geçtiği ''Hayat Var'' izleyiciyle buluştu. Gerilim filmi ''Ölümcül İçgüdü - L'Instinct de Mort: Part 1 - Public Enemy: Number One" ile ''Karanlıklar Ülkesi: Lycan'ların Yükselişi - Underworld: The Rise of the Lycans'', haftanın diğer yeni filmleri...

KASABANIN YENİSİ
''Bridget Jones'un Günlüğü'' filmiyle ün kazanan Oscarlı aktris Renee Zellweger'in son filmi ''Kasabanın Yenisi'' sinemalarda. Jonas Elmer'ın yönettiği filmde, Zellweger'e, Harry Connick Jr., Siobhan Fallon ve J.K. Simmons'ın eşlik ettiği filmin konusu şöyle:

Lucy Hill (Renee Zellweger) işine tutkuyla bağlı Miami'li bir işkadınıdır. Minnesota'daki bir üretim tesisine dokuz aylığına geçici görevle gönderilince hayatı bir anda alt üst olur. Evlenmeye niyeti olmadığını belirterek avukatlık yapan erkek arkadaşı Seth'i terk ettikten sonra da Minnesota'nın yolunu tutar.

Gideceği yerdeki yaşam tarzı değişikliğine tamamen hazırlıksızdır. Miami'de seçkin giysilerden ve seçkin ayakkabılardan oluşan bir gardrobu ve tüm bunları barındıran güzel bir apartman dairesi vardır ama Minnesota'daki yeni evi her açıdan farklıdır. Orada kendisini kaybolmuş ve çaresiz hisseder. Bütün bunlara bir de soğuk hava koşulları nedeniyle hastalanması eklenir.

Yeni görevinde de işler iyi gitmemektedir. Fabrikada yapmaya çalıştığı değişiklikler sonucunda çok sayıda işçi çıkaracağı korkusuyla tüm çalışanlar isyan halindedir. Kasaba halkı onu çeşitli vesilelerle aldatmayı ve yanıltmayı başarır. Adeta alay konusu olmuştur. Daha da kötüsü, fabrikada işbirliği yapmak zorunda olduğu Ted adlı sendika temsilcisi, hiç kimsenin işten çıkarılmamasına kesin kararlıdır.

Lucy kasabada yavaş yavaş da olsa bazı dostluklar geliştirmeyi başarır. Arkadaş olduğu kişiler arasında Ted ve 13 yaşındaki kızı Bobbie de vardır. Meydana gelen talihsiz ama komik bir kaza sonucundaysa fabrika çalışanları nihayet Lucy'ye sıcak davranmaya başlarlar.

Tam herşey yoluna girmeye başlamışken Lucy'nin Miami'deki işvereninin yöneticileri, ona fabrikanın kapatılması gerektiğini bildirirler. Ancak Lucy bu gidişatı tersine çevirebilmek için bir plan yaparak daha yaratıcı olmaya, kasaba halkıyla işbirliğine gitmeye ve onların gönlünü kazanmaya kararlıdır.

Yönetmen: Jonas Elmer
Oyuncular: Renee Zellweger, Harry Connick Jr, Siobhan Fallon, J. K. Simmons
Senaryo: Ken Rance, C. Jay Cox
Tür: Komedi, Romantik
Dil: Altyazılı
Süre: 97 dk.

OXFORD CİNAYETLERİ
''Yüzüklerin Efendisi'' serisiyle tanınan Elijah Wood'un başrolünü üstlendiği ''Oxford Cinayetleri-The Oxford Murders'' gösterime girdi. İspanyol yönetmen Alex de la Iglesia'nın imzasını taşıyan filmde, Wood'un yanı sıra, John Hurt, Leonor Watling ve Julie Cox izleyici karşısına çıkıyor. Guillermo Martine'in kitabından beyazperdeye aktarılan filmin senaryosu, Jorge Guerricaechevarria'nın imzasını taşıyor. İspanya-Fransa ortak yapımı filmde olaylar şöyle gelişiyor:

Oxford Üniversitesi'nde profesör olan Arthur Seldom (John Hurt), okulda başlayan cinayet serisini önlemeye çalışır. Katil cinayetlerin ardında matematiksel semboller bırakmaktadır.

Katili durdurmak isteyen profesörün en büyük yardımcısı eski öğrencilerinden Martin (Elijah Wood) olur. Yaşadığı yerde işlenen bir cinayetten sonra işler karışınca, cinayetleri Sherlock Holmes stiliyle mantık ve matematik sembolleri kullanarak çözmeye çalışıyor.

Yönetmen: Álex De La Iglesia
Oyuncular: Elijah Wood, John Hurt, Leonor Watling, Anna Massey, Burn Gorman
Senaryo: Jorge Guerricaechevarría
Tür: Gerilim
Dil: Altyazılı
Süre: 107 dk.


HAYAT VAR
''Beş Vakit'' adlı filmle ulusal ve uluslararası festivallerden ödülle dönen Reha Erdem'in kamera arkasına geçtiği yeni filminde, Elit İşcan, Erdal Beşikçioğlu ve Levend Yılmaz rol aldı.

Filmin konusu özetle şöyle:
14 yaşındaki Hayat, balıkçılık yapan babası ve yatalak dedesiyle birlikte İstanbul Boğazı'nın kenarındaki derme çatma bir evde yaşar. Babası ailenin hayatta kalmasını sağlamak için küçük teknesiyle bu sularda balıkçılık yaparken, bir taraftan da birtakım yasadışı işlere girip çıkar. Aşkın var olmadığı bu zorlu, sert ve acımasız dünyada çocukluk ve kadınlık arasında sıkışıp kalan Hayat, yaşama sıkı sıkıya sarılır. Dünyadaki adaletsizliklere karşı cesaretini, dayanıklılığını ve umudunu yitirmez.

45.Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Sinema Yazarları jürisi özel ödülüne layık görülen ''Hayat Var'', Şubat ayında gerçekleştirilen 59. Berlin Film Festivali'ne katılan 2 Türk filminden biri oldu ve katılımcılar ile eleştirmenlerden büyük ilgi gördü.

Yönetmen: Reha Erdem
Oyuncular: Elit İşcan, Erdal Beşikçioğlu, Levend Yılmaz , Banu Fotocan
Senaryo: Reha Erdem
Tür: Dram
Dil: Türkçe
Süre: 121 dk.

ÖLÜMCÜL İÇGÜDÜ
Gerilim filmi ''Ölümcül İçgüdü-L'ınstinct de Mort'', vizyona girdi. Yönetmenliğini Jean-François Richet'nin üstlendiği filmin başrol oyuncuları, Gerard Depardieu, Gerard Lanvin, Mathieu Amalric ve Ludivine Sagnier. Fransa-İtalya-Kanada ortak yapımı film, 1979'da hayatını kaybeden Fransız gangster Jacques Mesrine'in hayatını beyazperdeye getiriyor.

Vincent Cassel'in rolü için 20 kilo aldığı, çekimleri 33 hafta süren, yapım bütçesi 80 milyon dolara ulaşan, ve 10 dalda Fransız Oscar'ı Cesar'a aday gösterilme başarısını elde eden film, Türkiye Sinemaları'nda iki bölüm olarak gösterime sunulacak. “Ölümcül İçgüdü 1” 27 Mart 2009'da, “Ölümcül İçgüdü 2” ise 01 Mayıs 2009'da sinemaseverlerle buluşacak.

Fransız gangsterlerin sonuncusu Jacques Mesrine, yaşamı boyunca 1 numaralı halk düşmanı ilân edilmişti. Düzenli olarak kamuoyu anketlerinin zirvesinde yer aldı. Paris'in göbeğinde polisin yakın mesafeden yoğun ateşi altındaki görkemli ölümü onun efsane statüsünü taçlandırdı. Öyle ki, 1979 yılındaki ölümünden 30 yıl sonra bugün bile Jacques Mesrine efsanesi hâlâ capcanlı.

Yönetmen: Jean-François Richet
Oyuncular: Gerard Depardieu, Gerard Lanvin, Mathieu Amalric , Ludivine Sagnier
Senaryo: Abdel Raouf Dafri, Jacques Mesrine
Tür: Aksiyon, Dram, Gerilim
Dil: Altyazılı
Süre: 110 dk.

KARANLIKLAR ÜLKESİ: LYCAN'LARIN YÜKSELİŞİ
Michael Sheen, Rhona Mitra, Bill Nighy ve Kevin Grevioux'nun rol aldığı filmin senaryosu Len Wiseman, Kevin Grevioux ve Danny McBride'ın imzasını taşıyor.

Film, güçlü ve ölümsüz iki ırk arasında patlak veren asırlık kan davasını konu alıyor. Destanının üçüncü bölümü geçmişe gidip Ölüm Tacirleri olarak bilinen aristokrat Vampirler ile yırtıcı bir kurt adam türü olan barbar Lycan'lar arasındaki çatışmanın kökenine iniyor.

Önceki iki filmden daha fazla yaratık efektleri içeren film hit serinin sırlarına da açıklık getiriyor.

Yönetmen: Patrick Tatopoulos
Oyuncular: Michael Sheen, Rhona Mitra, Bill Nighy, Kevin Grevioux
Senaryo: Len Wiseman, Kevin Grevioux, Danny McBride
Tür: Aksiyon, Fantastik, Gerilim, Korku
Dil: Altyazılı
Süre: 92 dk.