Özbekistan'da bu yıl 9'uncusu düzenlenen "Avrupa Film Festivali" Taşkent'te start aldı. AB'ye dönem başkanlığı yapan Çek Cumhuriyeti'nin Özbekistan Büyükelçiliği tarafından organize edilen festival 8-16 Mayıs günleri arasında yapılacak. Festival kapsamında 9 ülkeden toplam 9 film gösterilecek.
Festivalin açılışı dolayısıyla düzenlenen törene; başkente bulanan bir çok ülkenin büyükelçilik temsilcisi ve Özbekistanlı sanatseverler katıldı.

Çek Cumhuriyeti'nin Özbekistan Büyükelçisi Robet Kopetski, festival öncesinde düzenlediği basın toplantısında, festivalin bu yıl dokuzuncusunun yapıldığını hatırlatarak, AB dönem başkanlığının kendilerinde olması nedeniyle bu etkinliği kendilerinin organize ettiğini dile getirdi.
Çek Büyükelçi, festival açışında yaptığı konuşmada ise festivalin Doğu-Batı arasında kültürel bir kaynaşma adına önemli bir etkinlik olduğunu belirtti.
Açılış töreninden sonra davetliler topluca Çek Cumhuriyeti'nden Peter Zelyonk yönetmenliğindeki 2005 yapımı filmi seyrettiler.
Festival kapsamında; Almanya, Fransa, İngiltere, Litvanya, Slovakya, Romanya, Polonya ve İspanya yapımı 9 film gösterilecek. Taşkentlilerin beğenisine sunulacak filmlerin en eskisi yönetmenliğini George Nagi ve Aypel Miheleş'in paylaştığı 1959 yapımı "Telgraflar" olurken en yenisi ise 2007 tarihli Fransız yapımı. "Fransa" filmi oldu.