16. Altın Koza Uluslararası Film Festivali'ne katılan sanatçılar, özel uçakla Adana'ya geldi.

Altın Koza etkinlikleri kapsamında davet edilen ve aralarında Yusuf Sezgin, Selda Alkor, Suzan Avcı, Yılmaz Köksal, Selma Güneri, Sevim Akbaş, Mustafa Alabora ve Şerif Sezer gibi oyuncuların da bulunduğu 100'ü aşkın sanatçı, senaryo yazarı ve yönetmen uçakla Adana'ya geldi.

Adana Havalimanı'nda Altın Koza ve belediye yetkilileri tarafından karşılanan sanatçılara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Sanatçılardan Yusuf Sezgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Altın Koza Uluslararası Film Festivali'nin kendisi için çok önemli olduğunu söyledi.

Bu yıl mesleğinde 46. yılı doldurduğunu ifade eden ve festivalde Filiz Akın ile ''Yaşam Boyu Onur Ödülü'' alacağını belirten Sezgin, ''Çok mutluyum. Sinema benim bir yaşam parçam. Bu anlamlı ödülü layık gördükleri için çok teşekkür ediyorum. Daha önce olduğu gibi gelecek yıllardaki etkinliklere de katılacağım'' dedi.

Sinema Sanatçısı Selda Alkor da Altın Koza'nın Türkiye'nin en önemli festivallerinden biri olduğunu kaydetti.

Altın Koza'yı her zaman desteklediğini dile getiren Alkor, ''Altın Koza için verilen her görevi seve seve üstlenirim. Dilerim bir gün aradaki açığı kapatır. Çünkü başladığı günden bu yana Altın Koza zaman zaman aralar verdi ve bu arayı kapatır diye düşünüyorum'' diye konuştu.

Sanatçı Yılmaz Köksal ise şunları söyledi:

''Altın Koza bizim jenerasyon için çok büyük anlam taşıyor. 1969 yılında ilk kez düzenlenen festivale de katılmıştım. Ne mutlu ki bize 40 yıl aradan sonra yine buradayız. Muhteşem bir etkinlik olan Altın Koza, Adana'nın sosyal ve kültürel yapısına renk katıyor. Aynı zamanda Yeşilçam için ayrıcalığı olan bir etkinlik. Buraya gelmek bizim için büyük mutluluk. Umarım daha nice Altın Koza etkinlikleri yapılır.''

Bu arada, festivalin resmi açılışı, akşam Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda düzenlenecek etkinlikle yapılacak.