Beyaz Saray’ın sansürü kalktı 11 Eylül filmleri yolda

ee9ov - Beyaz Saray’ın sansürü kalktı 11 Eylül filmleri yolda

ABD’de New York’taki ikiz kulelere ve Washington’daki Savunma Bakanlığı’na (Pentagon'a) yapılan saldırılardan yaklaşık 5 yıl sonra 11 Eylül saldırılarıyla ilgili yeni filmler yakında sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Saldırıların ardından bir çok sinema yapımcısı konuyla ilgili film çekmek istemiş, ancak Beyaz Saray tarafından uygulanan örtülü sansür nedeniyle bu projeler henüz yapımına başlanmadan rafa kaldırılmıştı. Terör saldırılarının ardından, Hollywood temsilcileri ile yapılan toplantılarda Beyaz Saray, yapımcıları ABD’yi dünyada güçsüz durumda gösterecek, Amerikan halkının moralini bozacak türde sinema filmleri yapmama konusunda uyarmıştı. Yapımcılarla alınan ortak kararın ardından, 11 Eylül ile ilgili sadece az sayıda kısa metrajlı film, belgesel ve dizi çekilmişti.

TEK MUHALİF MICHAEL MOORE OLMUŞTU

Beyaz Saray’ın bu sansürüne tek karşı çıkan ünlü muhalif yönetmen Michael Moore olmuştu, Moore’un ’9/11 Fahrenheit’ı 11 Eylül ile ilgili Amerikan yapımı olan ilk uzun metrajlı sinema filmi olma özelliğinin dışında Kasım 2004 ABD Başkanlık seçimlerinde, Bush’a karşı yürütülen kampanyada önemli bir güç haline geldi.

’ UNITED 93’ FİLMİ TRIBECA FİLM FESTİVALİ’NDE

Saldırıların ardından 5 yıl geçmesiyle birlikte yeni 11 Eylül filmleri de yakında gösterimde olacak. Bunlardan ilki, 25 Nisan-7 Mayıs’ta New York’taki Tribeca Film Festivali’nde galası yapılacak olan ’United 93’. Film, 11 Eylül’de, içindeki 40 yolcusu ile birlikte teröristler tarafından kaçırıldıktan sonra, Shanksville’de hedefine saldıramadan, düşen, United Airlines şirketine ait 93 sefer sayılı uçakta yaşananları konu ediniyor. New York’taki galaya düşen uçaktaki bulunan yolcuların aileleri de katılacak.

Filmin yönetmenliğini, ’Black Sunday’ filmindeki başarısıyla adından söz ettiren Paul Greengrass’ın yaptığı filmde 40 dakikalık bir rötarla havalanan yolcuların ikiz kulelere uçak çarptığını öğrendikten sonra aynı akıbeti yaşamaktan korkmaları ve teröristlerle aralarında geçenlen işleniliyor. Filmin çok büyük yankı uyandıracağını belirten uzmanlar, ’United 93’ün tüm rekorları alt üst edip, uzun süre konuşulacağını iddia ediyor. Daha önce ’Flight 93’ isimli TV filminde aynı konu işlenmiş ve film 6 milyon izleyici ile izlenme rekoru kırmıştı.

BİR FİLM DE OLIVER STONE’DAN

11 Eylül ile ilgili sinema filmleri serisine, ünlü yapımcı ve yönetmen Oliver Stone imzasını taşıyan World Trade Center (Dünya Ticaret Merkezi ) isimli film de katılıyor. Oliver Stone’un, başrolünü Nicholas Cage’in oynadığı filminde Dünya Ticaret Merkezi’nde mahsur kalan iki polis memuru, John McLoughlin ve William J. Jimeno’nun verdiği yaşam savaşı konu ediliyor. Filmin ağustos ayında beyazperdeye gelmesi bekleniyor.