Türk Sineması’nın unutulmaz filmlerinden ‘Vesikalı Yarim’in öyküsü, senaristi Safa Önal tarafından anlatılacak. Senaryo Yazarları Derneği’nin ‘Senaristin Yolculuğu’ projesinin ikinci atölyesi Pazar günü Beyoğlu ‘Cambaz’da gerçekleştiriliyor.

254147 - Vesikalı Yarim in tuhaf öyküsü

‘Senaristin Yolculuğu’nun bu haftaki kaptanı, filme çekilen 360 senaryosu ile Guinness Rekorlar Kitabı’na giren senarist Safa Önal. Senarist, Türk Sineması’nın ‘kült’ filmlerinden olan ve hakkında çok sayıda tez ve kitap çalışması yapılan ‘Vesikalı Yarim’in ‘tuhaf’ öyküsünü meraklılarına anlatacak.

‘ÇOK TUHAF ÇOK TANIDIK’
Başrollerini Türkan Şoray ve İzzet Günay’ın paylaştığı, Lütfü Akad’ın yönetmenliğini yaptığı,’Vesikalı Yarim’ üzerine yazılan ‘Çok Tuhaf Çok Tanıdık’ kitabında film şöyle anlatılıyor:
“Her şey bir Yeşilçam melodramından bekleneceği gibidir, çok tanıdıktır. Ama aynı zamanda çok tuhaf birşeyler vardır bu filmde - adı koyulamayan, açıklamaya direnen, onu diğer Yeşilçam filmlerinden ayıran bir tuhaflık...”

ÜNLÜ SENARİSTLER GEÇİDİ
Senaryo Yazarları Derneği’nin 26 Kasım’da başlattığı ‘Senaristin Yolculuğu’ projesinin ilk atölyesinde senarist-yönetmen Ümit Ünal’ın ‘Teyzem’ filmi yer almıştı. Her pazar ‘bir senarist bir film’ in konu ve konuk edileceği atölyelerde çalışma yapacak senaristler şunlar: Erdoğan Tünaş, Macit Koper, Barış Pirhasan, Önder Çakar, Semir Arslanyürek, Yüksel Aksu, Ezel Akay.
Senaristler, atölyelerde yazdıkları filmi katılımcılarla birlikte izleyerek, öykü fikrinin ilk çıkışından vizyona girişine kadar olan süreci paylaşacaklar.

Yer: CAMBAZ ( İmam Adnan Sk. No: 25 Beyoğlu - İstanbul )
Kapı Açılışı : 12.00
Film Gösterimi : 13.00 - 14.30
Mola : 14.30- 15.00
Yolculuğun öyküsü : 15.00 - 18.00
Katılım Bedeli : 20 YTL


SEN-DER:
Tel : 0 212 244 21 22
Faks : 0 212 251 65 45
E-mail : info@senaryo.org.tr
Web : www.senaryo.org.tr
Adres : Erol Dernek Sokak TÜRSAV Sinema Evi No: 12 Kat: 2 Beyoğlu / İstanbul