Bursa’da, dünya sinemasının seçkin örneklerinin biraraya getirildiği ve çoğu Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşacak olan 40’ı aşkın filmden oluşan bir festival düzenliyor: Uluslararası İpek Yolu Film Festivali.

254319 - İpek Yolu Film Festivali

Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, Türkiye'de ipeğin vatanı olan tarihi Bursa kentinden bütün dünyaya ilk kez merhaba diyor. 13 - 17 Aralık 2006 tarihleri arasında düzenlenecek Festival, uluslararası ve ulusal gösterim programının yanı sıra sergiler, paneller, sinema kursları ve belgesel atölyesi gibi zengin yan etkinlikleriyle, Bursalıların sinemayla dolu bir hafta geçirmelerini sağlayacak.

254320 - İpek Yolu Film Festivali

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından birincisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, tarihini özenle korumayı başarabilen ender metropollerden olan Bursa’nın ve ülkemizin kültür sanat hayatını saygın ve uluslararası bir film festivaliyle renklendirmeye hazırlanıyor.

254321 - İpek Yolu Film Festivali

Tarihi İpek Yolu’nun önemli bir durağı olan Türkiye’nin hem Avrupa hem de Asya ile olan bağlarının, bu iki kıtanın kültürel değerlerinin buluşmasına evsahipliği yapmak için önemli bir fırsat olduğu düşüncesinden yola çıkan Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nin başkanlığını sinema yazarı ve tarihçisi Burçak Evren üstleniyor.

Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, gösterim programını hazırlarken İpek Yolu rotasındaki ülkelerin ulusal sinemalarından son dönem örnekleri derlemeye özen göstererek gerçek anlamda bir Avrasya Sineması Seçkisi oluşturmuş.

254324 - İpek Yolu Film Festivali

İspanya, Fransa, İtalya, Rusya, İsviçre, Çin, Irak, İsveç, Lübnan, Filistin, Sırbistan-Karadağ, Romanya, Bulgaristan, Kırgızistan, Kazakistan, Litvanya, Letonya, Estonya, Gürcistan, Slovenya, Bosna-Hersek ve Türkiye’den filmlerin izleyiciyle buluşacağı 1. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, bu ülkelerden çok sayıda yönetmen, oyuncu ve festival yöneticisini de Bursa’da ağırlayacak.

254325 - İpek Yolu Film Festivali

Film gösterimleri, galalar, söyleşiler, sergiler, belgesel atölyesi ve ücretsiz sinema kurslarının yer aldığı yoğun etkinlik programıyla, Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali tüm sinemaseverleri sinemayla dolu bir hafta geçirmek üzere Bursa’ya davet ediyor.

BELGESELCİLERİN GÖZÜYLE 10 KADIN 10 BAKIŞ
Kadınlar bir yandan iş hayatında, bilimde ve sanatta büyük başarıların altına imza atıp ataerkil toplum anlayışı içerisinde kendi duruşlarını güçlendirirken öte yandan halen töre cinayetleri, aile içi şiddet ve cinsiyet ayrımcılığının kıskacında varoluş mücadelelerini sürdürmeye çalışıyorlar.

254328 - İpek Yolu Film Festivali

Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, kadınların dünyasındaki bu iki farklı gerçekliğin irdelendiği belgesel filmlerden oluşan seçkisiyle Bursalı sinemaseverleri kadınların dünyasına yönelik belgesel bir yolculuğa çıkarıyor.

Ümit Kıvanç’ın “Naze”, Eylem Kaftan’ın “İsmi Güzide”, Sezgin Türk’ün “Kaf Dağı Düşü”, Zeynep Özkaya’nın “Hilal’in Saçları”, Yeşim Ustaoğlu’nun “Sırtlarındaki Hayat”, Melek Taylan Ulagay’ın “Karanlıkta Diyaloglar”, Feza Sınar’ın “Kameranın Ardındaki Kadın: Bilge Olgaç”, Emel Çelebi’nin “Gündelikçi”, Berrin Balay ve Önder Özdem’in, “Kadın’a Ağıt” ve Mithat Alam Film Merkezi’nin “Sezer Sezin” isimli belgesellerinin gösterileceği 10 Kadın 10 Bakış bölümü kapsamında, yönetmenlerin katılımıyla ‘Kadın Hakları ve Belgesel Sinema’ konulu bir de panel gerçekleştirilecek.

254326 - İpek Yolu Film Festivali

ÇAĞAN IRMAK’IN “KABUSLAR EVİ” BURSA’DA
‘Babam ve Oğlum’ filmiyle Türk Sineması’nda kendine önemli bir yer edinen genç yönetmen Çağan Irmak’ın, 6 korku hikayesinden oluşan ve kalabalık bir oyuncu kadrosuna sahip olan ‘Kabuslar Evi’ isimli serisinin, yapımı tamamlanan ilk üç filmi, Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nin Geceyarısı Seansı bölümüne konuk oluyor.

254327 - İpek Yolu Film Festivali

Yönetmenin ve oyuncularının katılımıyla gerçekleştirilecek olan ‘Kabuslar Evi’ korku serisinin gösterimleri öncesinde, üç adet kısa korku filmi de izleyiciyle buluşacak.

ÜCRETSİZ SİNEMA KURSLARI
İpek Yolu Film Festivali kapsamında düzenlenecek olan ve alanlarında yetkin isimlerin vereceği dersler sonunda katılımcıların sinema sanatına ilişkin temel bilgilerle donatılmasının amaçlandığı Ücretsiz Sinema Kursları, sinemanın profesyonellerini, sinemaseverlerle buluşturuyor.

254323 - İpek Yolu Film Festivali

Öte yandan, katılımcıların edindikleri birikim aracılığıyla, yaşadıkları kentin yerel tarihine ve kültürel dokusuna yönelik belgesel ve dramatik çalışmalarda rahatlıkla görev almaları ve bu tür projeleri geliştirmeleri de seminerin hedefleri arasında yer almakta.

Bir hafta boyunca devam edecek dersler sonunda semineri başarıyla tamamlayan katılımcılar sertifika almaya hak kazanacak. 4 gün boyunca, toplam 24 ders saatinden oluşan yoğun bir programa sahip olan Sinema Kursları’nda verilecek olan dersler 12 başlık altında toplanıyor:

Dünya Sinema Tarihi, Türk Sinema Tarihi, Film Analizi, Senaryo, Film Yönetimi, Görüntü Yönetimi ve Işık, Kurgu, Oyunculuk, Film Müziği ve Ses Tasarımı, Sanat Yönetimi, Bilgisayar Destekli Görsel Efekt ve Makyaj Teknikleri başlıklı derslerin gerçekleştirileceği ücretsiz sinema kurslarında, film yönetmeni Semir Aslanyürek, sinema ve tiyatro oyuncuları Pelin Batu ve Aykut Oray, sinema yazarı Rekin Teksoy, ‘Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu’ filminin görsel efekt teknik direktörü Mümin Serbest, makyaj sanatçısı Sevtap Aytuğ gibi isimler, ders veren eğitmenler arasında olacak.

İPEK YOLU BELGESEL FİLM ATÖLYESİ
M.Ö. 4000 yılından beri sayısız yerleşime evsahipliği yapmış olan, Homeros’un Mysia olarak andığı Bursa, Bizans’tan Osmanlı’ya uzanan tarihsel dokusu, doğal güzellikleri ve folklorik özellikleri ile belgesel sinemacılara her zaman önemli bir esin kaynağı olmuştur.

Festival’in geleneksel bölümleri arasında yer alması ve Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’ne evsahipliği yapan Bursa’nın tarihsel ve kültürel değerlerinin belgelenmesi hedefiyle düzenlenen İpek Yolu Belgesel Film Atölyesi, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinin Sinema-Televizyon bölümlerinde okuyan yetenekli ve belgesel sinemaya ilgi duyan öğrencilerini biraraya getirecek.

Festival süresince beş kişilik bir ekip tarafından çekimleri ve kurgusunun yapılacağı belgesel, festivalin kapanış gecesinde izleyicilerin beğenisine sunulacak.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyelerinden, ödüllü belgeselci Ethem Özgüven ve Petra Holzer Özgüven’in gözetmenliğinde sürdürülecek olan İpek Yolu Belgesel Film Atölyesi katılımcılarının gerçekleştireceği belgesel filmin, ulusal ve uluslararası film festivallerine katılması ve ulusal televizyonlarda yayınlanması da hedefleniyor.