Sebebini bir türlü anlayamasam da "Yasak bölge 9" oldukça gecikmeli olarak ülkemiz salonlarına uğradı. Geçtiğimiz Ağustos ayı itibari ile yurt dışında gösterime girmiş hatta makul miktarda gürültü patırtı koparmış bir filmin; üstüne üstlük Peter Jackson'ın "yapımcılık" adı altında sonuna kadar desteklediği bir yapım olmasına rağmen bu kadar gecikmeli vizyona girmesini anlayabilmiş değilim. Daha da kötüsü, filmin gösterim tarihinini takip eden pek çok izleyici, çoktan illegal yollardan filmi edinip izleme şansına bile sahip oldu! Ülkemiz seyircisinin genel beğenisi de göz önüne alınacak olursa, bu gecikmenin, finansal anlaşmazlık olduğunu düşünmeden edemem.

Yasak Bölge 9'u beğendim mi? Evet! Peki beğenmemin asıl sebebi neydi? Cloverfield gibi ağabeyinin izinden giderek, HD kamera çekiminin yaratmış olduğu belgeselvari hava değil bir kere! Onu geçelim! Sadece bu özelliği, böyle bir bilimkurgu filminin tercih sebebi olabilmesi için başlı başına malzeme taşımıyor! Kaldı ki mesele yüksek bütçeli ve inandırıcı bir "handycam" modeli film çekmekse, Cloverfield bunu zaten 2 sene önce başardı! O sebeple bu şıkkı kafadan elemek istiyorum!

İçinde bulunduğumuz kısır dönemin, filmi beğenmemizde ne gibi bir önemi var? Öncelikle bunun önemi saymakla bitmez. yaz döneminde kusacak vaziyete geldik. Her süper prodiksiyon "görüntü bazında ben daha fiyakalıyım" kelamını ediyor fakat aynı derecede yapımların içi boşalıveriyor. Hani artık basit bir mesajı bile dillendirmiyor mevcut süper prodiksiyonlar. "Yasak Bölge 9" bu anlamda dolgun bir içeriğe sahip değil belki ama, pek çok vurdulu kırdılı filmden daha fazla ciddiye alıyor izleyicisini.

Film tamamen orjinal mi? Hayır... Ama ne yapıp edip orjinal hissini uyandırıyor sizde. Yani parçaları o kadar dengeli yerleştiriyor ki, bir süre sonra -eğer varsa- ön yargılarınızdan tamamen sıyrılıp, filmden tat almanızı sağlıyor. Bu bakımdan oldukça eğlenceli bir film "Yasak Bölge 9". Bununla birlikte çeşitli bilimkurgu kalıplarını da parçalamak için kolları sıvıyor. Gezegenimizde mülteci olarak barınan uzaylılar, fikir aşamasında bile oldukça ilgi çekici bir konu. Kaldı ki -öteki insan- kavramı çerçevesinde uzaylıları ele almak, Güney Afrika'nın -çok değil- bundan bir kaç yıl önceki kafatası sendromuna da ayna tutmak; bir nevi kıta geçmişinin alegorik bir aynasını karşımıza geçirmek filmin yaptığı... Bu sebeple, anlatıcının da ağzından duyduğumuz üzere, New York, Manhattan ya da Nevada yerine Johannesburg'a inmek zorunda kalan gemi; artık hayatın sıradan birer parçası haline gelen uzaylılar rağmen - sözde- sorgulanan bir konu.

Bütün fiyakasına rağmen "Yasak Bölge 9", eski çöp bilimkurgu filmlerinin estetiğine de göz kırpıyor. Hal böyle olunca çok fazla teknik tabir ile izleyicisinin kafasına yüklenmek yerine, çizgiroman kıvamında anlatıyor derdini.

"Yasak Bölge 9" Kesinlikle apolitik bir film değil! Elbette birincil amacı izleyicisini, asla reddedemeyeceği kanallardan yakalamak fakat Johannesburg'da, bir çeşit gettoya dönüşen, uzaylıların yerleşim alanı ve karşılaştıkları çirkinlikler -öteki- kavramını gözler önüne seriyor! Kapmış olduğu virüs ile -ötekileşen- Wikus'un hali ise her geçen saniye daha trajik bir hal alıyor.

Lafı fazla uzatmaya hacet yok aslında! "Yasak Bölge 9" oldukça başarılı bir bilimkurgu örneği. Şu dönem izlediğimiz bilimkurgu yapımlarındaki kabızlık göz önüne alındığında, rahat bir nefes almamızı sağlıyor. Fakat orada burada döndüğü gibi bilimkurgu namına sanıldığı kadar da özgün bir örnek değil! Ama elbette önümüzde internet gibi bir icat var. Dolayısıyla bir abartının ardından diğerinin gelmesi muhtemel. İyi Seyirler...

Kimler İzlemeli?
- "Cloverfield", "Rec" ve "Diary Of Dead" gibi filmlerin estetiğini perdede bir bilimkurgu örneğinde görmek isteyenler...
- Uzaylıların "mülteci" olması fikrini duyduğunda bile heyecanlananlar

Kimler İzlememeli?
- İnternette dolaşan dedikodulara kanıp bu filmin gelmiş geçmiş en iyi bilimkurgu örneklerinden biri olacağı beklentisinde olanlar.