80'lerin sinemasına istinaden...“Kaza Kurşunu” ile çıkış yapan Judd Apatow ekolünün en has temsilcilerinden Greg Mottola, samimi bir romantik-komedi ile çıkageliyor. Karşımızdaki eser, akıllara 80’lerin gençlik filmlerini ve komedilerini getiriyor.
Komedi alanında aranan ilk kural, kuşkusuz ‘samimiyet’tir. Diyalog, oyunculuk ve yönetmenlik gibi konular ondan sonra gelir. Buna istinaden de son yıllarda Judd Apatow ve onun yapımcılık yaptığı filmler, türün piyasasını çalkalamakta. Sözün konusu romantik-komedi, durum komedisi, gençlik komedisi veya kara komedi olsun, bu alt türlerin tamamını başarıyla kalkındırdığını görüyoruz Apatow’un.
Apatow ekolüyle gelen kalite
Bütün bu başarının yanında; oyuncularının, yönetmenlerinin ve senaristlerinin de piyasaya dağıldığını görmek çok da sürpriz değil. Bu da komedide ister istemez bir ‘Apatow ekolü’ getirdi. Greg Mottola da ilk filmi “Çok Fena”da (“Superbad”) Apatow’un senarist oyuncularından Seth Rogen ve oyuncularından Jonah Hill ile çalışmıştı. Apatow’un ekolünün ise belli özelliklerin izini sürdüğünü görebiliyoruz. Samimiyet, üç boyutlu karakterler, diyalog odaklı komedi anlayışı ve mesaj kaygısının ana öğeler olduğu söylenebilir.
Kanımca “Çok Fena”, olması gerektiğinden fazla diyalogla ve sahne ile sakız gibi uzayıp elindeki ‘gençlik komedisi’ malzemesini değerlendiremeyen bir eserdi. Mottola, “Yaz Aşkı”nda Apatow ekolünden sıyrılıp kendi kişisel ‘komedi’sini çekmeye kalkışınca ise aklımıza “Aşkzede”yi (“Forgetting Sarah Marshall”) getiren serbest bir yapıtla çıkmış. “Yaz Aşkı”, bir romantik-komedi. Ama seks esprileri de içeren samimi bir romantik-komedi. En doyurucu tanımıyla, sinemada ‘özgür’ çalışmanın meyvelerini veren bir tür örneği.
Bu yönüyle de Jesse Eisenberg-Kirsten Stewart ikilisi başta olmak üzere Ryan Reynolds, Kelsey Ford ve Michael Zegen’den oluşan oyuncu kadrosuna çok şey borçlu. Zira Mottola’nın senaryosunu da kendi yazdığı filmi, gençlik komedisi ruhu taşımasına karşın aslında romantik-komediye kayan bir tona sahip. Buna bağlı olarak; genç karakterlerin gözünden akarken, büyükler ve aileler bilinçli olarak absürd, kötü ve salak gösterilmişler.
Akla sinemanın ‘80’ler’ geleneğini getiriyor
Bu da filmi 1987 yılında özgür bir dönemde geçmesi bir tarafa, o zamanın sinemasıyla da haşır neşir hale getirmiş. Zira Mottola’nın oyuncuları; gençlik filmlerinin has isimlerinden oluşan ‘Brat Pack’in üyelerini andırırken, yönetmenlik stili de Cameron Crowe’un samimi yaklaşımına yakın duruyor. Müzik de birincil bir role sahip. David Bowie, Lou Reed ve The Cure gibi 80’lerin unutulmaz isimlerinin şarkılarıyla nostaljik bir hava yakalamayı da ihmal etmiyor “Yaz Aşkı”. Desteği bu durumdan da alan orta planlar ve el kamerasının hafif sallantılı hali önemli bir yer tutuyor Mottola’nın sinemasında.
Bu doğrultuda da ergenlik döneminde aşk, seks, ilk aşk, ilk cinsel ilişki gibi kavramlarla ilgili çok şey söylerken, sözlü esprilerle de kahkaha attırmayı başaran bir senaryosu var filmin. Tabii üç aylık yaz döneminde geçmesiyle birlikte gelen; zamana sıkışma durumu ya da ‘sabun köpüğü aşkı’ meselesi, okuldan ziyade ilişkilere odaklanma avantajını getiriyor.
Öyle ki zaman zaman Crowe’un “Bekarlar”ı (“Singles”) gibi bağımsız karakter draması tonunda ilerleyen bir yapıt izlediğimizi düşünüyoruz. Keyifli bir şekilde takip edilen ve inancımızı kaybetmemize asla izin vermeyen bir gerçeklik duygusu var filmin. Ki bu, piyasada gördüğümüz çoğu romantik-komedide orası kesin. Bu sebeple de Apatow ekolünün komedinin alt türlerine katkısını es geçmemek lazım.
Mottola’nın da, nasıl olur bilemeyiz ama bundan sonra bireysel senaryolarını sinemalaştırmasının yolu açmalı. Zira o zaman diyalog, karakter, hikaye akışı ve mesaj adına daha olgun işlerle karşımıza çıkıyor. Öyle ki “Çok Fena”da başlı başına bir kafa karışıklığı mevcuttu kanımca...
Son Terminatör de DVD’de!
Serinin meraklılarını ‘önbölüm’ mantığı ile tatmin etmeyi başaran yapıtın başrolünde nam-ı diğer ‘Batman’ Christian Bale var. Sam Worthington da serinin miti için kilit bir rolde Bu sefer hedef ‘kıyamet sonrası’ bir atmosferde kovalamaca. Yani anlayacağınız serinin ihtiyacı olan değişim gerçekleşti!
Kerem Akça’nın Önerdiği 10 DVD:

1-Buster Keaton Box Set
2-Inland Empire
3-REC: Ölüm Çığlığı
4-Café Lumiere
5-Canavarlar Yaratıklara Karşı (Monsters vs. Aliens)
6-Ara
7-Terminatör: Kurtuluş (Terminator: Salvation)
8-Histeri (The Children)
9-Güneşi Gördüm
10-Yaz Aşkı (Adventureland)