Easy Rider

EasyRider - Easy Rider

Yönetmen Dennis Hopper
Yapımcı Peter Fonda
Senarist
Terry Southern
Denis Hopper
Peter Fonda
Oyuncular
Peter Fonda
Dennis Hopper
Jack Nicholson
Görüntü yönetmeni László Kovács
Kurgu Donn Cambern


Yayın bilgileri
Yapım yılı, ülkesi 1969, ABD
Süre 94 dakika
Dil İngilizce, İspanyolca
Tür Dram, macera, suç
Cins Sinema filmi
Gösterim tarihi ABD: 14 Temmuz 1969
Renk Renkli (Technicolor)

Easy Rider, başrollerini Peter Fonda, Dennis Hopper ve Jack Nicholson'ın paylaştığı 1969 ABD yapımı bir yol filmidir.

Easy Rider teriminin Türkçesi Geniş İnsandır. Yani hayatı hafife alan, para kazanmayan ama harcayan insanları betimler. Filmde de bu tip canlandırılmıştır.

Konusu

Filmde, uyuşturucu satışından kazandıkları parayı harcamak amacıyla motosikletleri ile Amerika'da gezinen iki hippinin, Wyatt (Peter Fonda) ve Billy'nin (Dennis Hopper), öyküsü anlatılmaktadır.

Bağımsız sinemanın en önemli örneklerinden birisi olarak kabul edilir. Hollwood sinemanın sütüdyoya bağımlı projelerine karşı alternatif bir pozisyonda ortaya çıkmıştır. Yapımcılar artık çok büyük bütçelerin haricindede sinema yapılabileceğini görmüştür. Filmde gelenekseldeki özdeşleşmeyi engelleyecek pek çok unsur bulunmaktadır. Hemen fark edilenlerden biri sahne değişirken sıçrayarak diğer sahneya geçişlerdir. Karekterler hiçbir otoriteyi tanımazlar, bir yere , bireye ,topluma bağlı değillerdir.

Filmde özgürlükler ülkesi olarak sunulan Amerika'nın aslında kendi içerisinde farklılıklara ve bireysel özgürlüğe karşı ne kadar hoşgörüsüz bir tutum takındığından bahsedilmektedir.Zamane kuşağın bu mantaliteyi değiştirmeye çalışması ve kendi bakış açısını ortaya çıkarma çabası filmin ana temasını oluşturur.Midnight Cowboy ve Alice's Restaurant ile birlikte film dönemin en eleştirel yapımlarından biridir.

easy rider - Easy Rider

Metal Müziğe Etkisi

"Heavy Metal" kelimesi ilk olarak Steppenwolf'un 1968 tarihli 'Born To Be Wild" şarkısının sözlerinde kullanılmıştır.Grubun kendi adını taşıyan ilk albümünde bulunan bu şarkı efsanevi "Easy Rider" filminin soundtrack'inde yer alması sayesinde geniş kitlelere ulaştı.Daha sonra müzik tarzının adı oldu.

Heavy Metalcilerin saç uzatması, motosikletlere ilgi duyması, deri ceket giymesi kısmen Easy Rider filminin konu ettiğin kuralsız yaşamın bir uzantısıdır.Metalcilerin hayat felsefesi ve dış görünüşünde Easy Rider filminin etkisi büyüktür.