Türk Orta Sınıfının Çöküşünü Bornova Bornova'da Anlattı

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Film" Dahil Olmak Üzere Pek Çok Ödül Toplayan Bornova Bornova Filminin Gösterimine Filmin Yönetmeni ve Ödüllü Oyuncuları da Katıldı.

turkortasinifinincokusu - Türk Orta Sınıfının Çöküşünü Bornova Bornova'da AnlattıAntalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Film” dahil olmak üzere pek çok ödül toplayan Bornova Bornova filminin gösterimine filmin yönetmeni ve ödüllü oyuncuları da katıldı.

15. Gezici Festival Türkiye sinemasının son dönemdeki önemli örneklerini ve yaratıcılarını Ankaralı sinemaseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Festivalin yarışmalı bölümünde Altın Boğa için yarışan Bornova Bornova’nın Batı Sineması’nda yapılan gösterimine filmin yönetmeni İnan Temelkuran ve Altın Portakallı oyuncuları Öner Erkan ile Damla Sönmez katıldı.

Salonun hıncahınç dolduğu gösterimin ardından seyircilerin sorularını yanıtlayan film ekibi Ankara’da gördükleri ilgiden memnun olduklarını söyledi.

Bu film gerçekte de yaşanıyor

Bornova Bornova’da orta sınıfın çöküşünü anlattığını söyleyen İnan Temelkuran gençliğinin geçtiği Bornova’yı çok iyi tanıdığını, filmdeki karakterlerin gerçek hayatta da yaşadıklarını belirtti.

Bir seyircinin “Etkilendiğiniz yönetmenler var mı?” sorusuna Temelkuran, “Etkilendiğim değil ama cesaret veren yönetmenler ve filmler olduğunu söyleyebilirim. Lars von Trier’in Gerizekalılar (Idiots) ve Erick Zonca’nın Meleklerin Düş Yaşamı (La Vie Rêvée des Anges) bunlardan bazıları... Bu filmler basit bir şekilde, yapabileceğiniz sinema hissi verir” dedi.

“Gişe kaygınız var mı?” sorusuna yanıt verirken filminin sadece üç hafta gösterimde kalabildiğini hatırlatan Temelkuran, Bornova Bornova gibi filmlerin reklamına büyük paralar yatırılan Türk filmleri ile büyük bütçeli Amerikan filmlerinden fırsat bulup gösterilemediğini, salon bulmakta zorlandığını belirtti.

Filmdeki rolüyle Antalya’da En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan Damla Sönmez ise filmin prova sürecinin Mart başında başladığını ve bir tiyatro oyununa çalışır gibi hazırlandıklarını söyledi. Karakterilerinin kapsamlı arka planlarının İnan Temelkuran tarafından kendilerine verildiğini belirten Sönmez, “Türkiye’de pek çok filme böyle bir hazırlık yapılmıyor” dedi