Flushed Away - Fare Şehri

poster - Flushed Away -  Fare Şehri

Konusu

“Fare Şehri”, “Chicken Run” ve “Wallace & Gromit” gibi Oscar ödüllü hit animasyonların arkasındaki DreamWorks Animation ve Aardman Features’ın yeni bilgisayar animasyon çalışması…

01 - Flushed Away -  Fare Şehri 02 - Flushed Away -  Fare Şehri

Londra’nın Kensington semtinde lüks bir apartman dairesinde refah içinde bir hayat yaşayan şımarık sosyete faresi Roddy St. James’in düzeni, mutfak evyesinden “düşük hayatı” temsil eden Sid adlı lağım faresinin çıkagelmesiyle altüst olur. Zira Sid, lüks yaşamın keyfini sürme sırasının kendisinde olduğuna karar vermiştir...

Roddy, bu lağım faresinden yakasını kurtarmak için kendince bir plan oluşturur. Sid’in aklını çelip onu girdaba dalış yapması için ikna edecek, böylelikle de bu davetsiz misafiri yeniden lağımların arasına yollayacaktır. Ancak Sid cahil olsa da göründüğü kadar aptal değildir. Planı ters tepince girdaba kapılan Roddy olur ve kanalizasyon borularından sürüklenerek hiç beklemediği bir anda kendisini yeraltındaki fareler şehrinde bulur.

03 - Flushed Away -  Fare Şehri

Yeraltında çok büyük bir metropolle karşılaşan Roddy, burada yaşayan girişimçi ve bağımsız ruhlu cesur dişi fare Rita ile tanışır. Evine dönebilmesi, uzun ve tehlikeli bir macerayı göze almasına bağlıdır ve Rita bu konuda her türlü yardıma hazırdır.

Ama ikili öncelikle kötü ruhlu Toad’ın pençesinden kurtulmayı başarmalıdır. Zira vaktiyle Prens Charles’ın faresi olduğu halde sonradan lağımlara düşen ve yeraltındaki tüm farelerden nefret eden Toad’ın tek isteği, Roddy ve Rita’yı dondurarak yok etmektir. Bu amaçla peşlerine adamları Spike ile Whitey’i takmıştır. Onların başarısız olması üzerine, Fransa’daki gaddar kuzeni Le Frog’u devreye sokar...

04 - Flushed Away -  Fare Şehri

David Bowers ve Sam Fell’in yönettiği “Fare Şehri”nin original seslendirme kadrosu, Hollywood’un ünlü isimlerini buluşturuyor. Filmde sosyete faresi Roddy’yi Hugh Jackman, bağımsız ruhlu, cesur ve çılgın dişi fare Rita’yı Kate Winslet, görgüsüz ve hödük lağım faresi Sid’i Shane Richie, kötü ruhlu canavar fare Toad’u Ian McKellen, akıl ve yetenek yoksunu Spike ile Whitey’i Andy Serkis ile Bill Nighy, acımasız Fransız kuzen Le Frog’u ise Jean Reno seslendiriyor. Senaryosunu Christopher Lloyd, Joe Keenan ve William Davies’in kaleme aldıkları filmin müziklerini Harry Gregson-Williams bestelemiş.

DreamWorks Animation ve Aardman Features stüdyoları arasındaki işbirliği, bu filmle yepyeni bir boyuta taşınmış. Aardman’ın İngiltere’deki stüdyosunda tasarımları yapılan “Fare Şehri”, şirketin bilgisayar animasyonlu ilk filmi ünvanını kazanmış. Yönetmen David Bowers’a göre, “Flushed Away” her iki stüdyonun sunabileceği herşeyin en iyisini yansıtan bir çalışma. “Aardman’ın büyüleyiciğiyle zengin duyarlılığını DreamWorks’ün hayal gücü ve teknolojik olanaklarıyla bütünleştirdik. İki stüdyodan birisi olmasaydı böyle bir filmin gerçekleşebileceğini sanmıyorum” diyor Bowers bu konuda.

05 - Flushed Away -  Fare Şehri

“Fare Şehri”nin ilk geliştirme aşamaları esnasında film yapımcıları, iki stüdyo arasındaki üçüncü işbirliğinin birçok sebepten dolayı tamamen bilgisayar animasyonu şeklinde yapılması gerektiğini fark etmiş. Başta Roddy ve Rita olmak üzere filmdeki karakterlerin çoğunlukla su içerisinde bulunması nedeniyle su faktörü çok önemli olmuş. Klasik stop-motion tekniğiyle suyun oluşturulması zor olduğu için bilgisayar animasyonunun önemi ön plana çıkmış.

Uzun zamandır bir bilgisayar animasyonu filmi arayışında olduğunu ifade eden yönetmen Sam Fell, doğru projeyi bulduğu için balıklama atladığını belirterek şöyle konuşuyor: “Başlıbaşına bir kent yaratarak binlerce küçük fareyle doldurduk. Bu fareler caddeler yerine yeraltındaki kanallarda dolaşıyorlardı. Bol miktarda su, kalabalık fare grupları gerektiren bu sahnelerin yaratılması için bize sadece CGI olarak bilinen bilgisayar animasyonu yardımcı olabilirdi.” Yönetmen David Bowers da aynı fikirde olduğunu ifade ederek şunları ekliyor: “Filmdeki olayların başladığı Kensington apartmanını gerçek boyutlarına uygun bir apartman şeklinde yapmamız gerekliydi. Stüdyoda bunu yapabileceğimiz kadar geniş alan yoktu. Ayrıca dünyada da bunu yapabileceğimiz miktarda maket hamuru veya maket balçığı bulunmuyordu.”

Künye

Flushed Away

Vizyona Giriş Tarihi
15.12.2006

Türü
Animasyon

Ülke
İngiltere / ABD

Süresi ve Yapım Yılı
90 dakika - 2006

Yönetmeni
David Bowers, Sam Fell

Oyuncular
Hugh Jackman
Kate Winslet
Ian McKellen
Jean Reno

Senaryo
Christopher Lloyd, Joe Keenan

Müzik
Harry Gregson-Williams

Görüntü Yönetmeni
Brad Blackbourn, Frank Passingham