16122009170635 42 670264y24 - 25. ölüm yıldönümünde Yılmaz Güney’i anıyoruz

Duvarların ardındaki sinema

“Hangi İnsan Hakları?” etkinliğinin son gününde, yaşamının en verimli yıllarını demir parmaklıklar arkasında geçirmiş olan büyük usta Yılmaz Güney, “Duvar” filminin setinde çekilen belgeselin gösterimi ve Sırrı Süreyya Önder’in söyleşisi ile anılıyor.

Documentarist tarafından 14-17 Aralık tarihlerinde düzenlenen “Hangi İnsan Hakları?” başlıklı belgesel etkinliği, Yılmaz Güney’i anma gecesi ile sona eriyor. 17 Aralık Perşembe akşamı saat 20:00’de Dutch Chapel’de, Yılmaz Güney anısına Patrick Blossier’in “Duvarın Etrafında” adlı belgeseli gösterilecek.

Filmin çekim sürecini belgeleyen ve zamanında Cannes'da gösterilen bu filminde Blossier, “Duvar”ın setini ziyaret ederek Yılmaz Güney’in oyuncu yönetimini, senaryo hakimiyetini ve çekim ekibiyle ilişkilerini çıplak bir gözle aktarıyor.

Yılmaz Güney Vakfı’nın desteğiyle gerçekleşen anma gecesi kapsamında, filmin gösteriminden önce yönetmen Sırrı Süreyya Önder, filmlerinde “duvarların ardını” anlatan Güney’in sinemasına bugünden bakarak, o filmlerden bugüne kalanlar üzerine konuşacak.