Sivas’ta, Halkevlerinin düzenlediği Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında, film ve belgesel gösterimleri başladı.

256288 - Uluslararası işçi filmleri Sivas ta

Dünya ve Türk Sineması’ndan, işçi sorunlarına eğilen 40 film ve belgeselin yer aldığı festival kapsamında, Halkevleri Sivas Şube Başkanlığı, ücretsiz film ve belgesel gösterimi yapıyor. KESK’e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası’nın Vakıflar İş Hanı’ndaki binasında yapılan gösterimleri, Halkevleri ve KESK üyeleri ile öğrenciler izliyor.

Halkevleri Sivas Şube Başkanı Adnan Yılmaz, yaptığı açıklamada, Halkevlerinin, DİSK, SİNE-SEN, DİSK Basın İş ve sendika.org’un destekleriyle düzenlediği bu festivalle tüm dünyadaki işçi sınıfının yaşamını ve mücadelesini anlatmak istediklerini belirtti.

Bu konuda film veya belgesel yapan kişi ve grupların deneyimlerini paylaşmak, işçilerin, işsizlerin, öğrencilerin, köylülerin ve kadınların mücadelesini gösteren çalışmaları yaygınlaştırmak istediklerini bildiren Yılmaz, ülke genelinde mayıs ayında başlatılan bu festivale ilginin yoğun olduğunu kaydetti.

Tüm zorluklara rağmen Sivas’ta da filmleri izleyiciyle buluşturmanın sevincini yaşadıklarını söyleyen Yılmaz, filmlerin gösteriminde kendilerine destek veren herkese teşekkür etti.

Toplam 3 gün sürecek festival kapsamında Türkiye, İran, Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Kore, ABD, İsrail, Küba, Bolivya, İspanya, Fransa, İtalya, Arjantin, Venezüella, Meksika, Güney Afrika, Kolombiya, Kanada, Arjantin, Uruguay, Brezilya ve Tayland yapımı toplam 40 belgesel ve uzun metrajlı filmin izleyiciyle buluşacağını kaydeden Yılmaz, 2007 İşçi Filmleri Festivali için de çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti.