being there - Being There (1979)


Polonya doğumlu yazar Jerzy Kosinski'nin (1933 - 1991)romanından uyarlanan 1979 çıkışlı sinema filmi "Being There" (Bir Yerde), 1988 senesinde hayatını kaybeden Amerikan sinemacı Hal Asby'nin başyapıtı. 1980 senesinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden 'pembe panter' Peter Sellers'in başrolünde yer aldığı yapımda Oscar Ödüllü Amerikan aktris Shirley MacLaine ve 1981 senesinde hayatını kaybeden iiki Oscar sahibi aktör Melvyn Douglas rol almakta. Film, 'En İyi Erkek Oyuncu' (Sellers) dalında Oscar adayı olurken, 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu' (Douglas) Oscar'ını kazandı.
Chance, orta yaşlı bir adamdır. Yaşına rağmen sahip olduğu çocuk masumiyeti ve bu hazinenin beraberinde getirdiği saflık, Chance'ın bahçe ve televizyondan ibaret olan yaşamının yadigarıdır. Hayatı boyunca bahçıvanlık yaptığı evden dışarı çıkmayan Chance, ev sahibinin vefat etmesiyle evin satılığa çıkması üzerine kendini sokakta bulur. Elinde bavuluyla, hayatında ilk kez gördüğü 'dışarı'yı keşfeden Chance, gittiği yönü bilmeden yol alır. Hayatında ne bir bağı, ne bir bağlantısı olan bu çocuk-adamın sahip olduğu tek şey adı ve yaver giden şansıdır

Trafiğin ortasına giriveren Chance, küçük bir araba kazası geçirir. Durumun önemsizliğine rağmen kazayı yapan şoförüne Chance'ı da arabaya almasını söyleyen Eve, kontrol için doktor çağırır. Hasta kocası Ben ile büyük bir malikanede yaşayan Eve, Chance'ın akıl durumunu farketmez ve hissettiği suçluluk duygusunu konukseverliğiyle gidermeye çalışır.
Kısa zamanda hasta Ben ile arkadaşlık kuran Chance, fazla konuşmamasına ve konuştuğu tek şeyin çiçekler hakkında olmasına rağmen 'dahi' ilan edilir ve yine bir zaman içinde tüm ülkenin saygı duyduğu biri haline gelir.

large being there blu ray7 - Being There (1979)