Çok konuşulan 'Nefes' filminin yönetmeni ve ortak yapımcısı Levent Semerci, iflas bayrağını çekti.
150220100447193583690 2 - 'Nefes'siz kaldı
Levent Semerci, yılın filmini çekti ama rahat 'Nefes' alamadı! İşte gişede 2 milyon 423 kişiye ulaşan filmle ilgili ilginç detaylar: Filmin çekimlerinin ortasına gelen Levent Semerci, teknik arıza yüzünden görüntüler flu çıkınca batmış. Devreye giren FİDA Film, projeye 3 milyon dolar yatırmış. Filmin tamamı 9 milyon TL'ye mal olmuş.

PARASINI ALAMADI

Fida Film ve dağıtımcı şirket Medyavizyon, projeden kârla ayrıldı ama Semerci hâlâ parasını alamadığı için oyunculara ve teknik ekibe parasını veremiyor. FİDA'dan 1.5 milyon TL alacağı olan Semerci şimdiye kadar aldığı 106 bin TL'nin tamamını dağıttı. Dizi projesinden gelecek para oyunculara dağıtılacaktı ama o da olmadı.

'NEFES'İN BİLİNMEYENLERİ

Aslında en başa dönmekte fayda var. Her şey reklam sektörünün dahi çocuğu Levent Semerci'nin kalp krizi geçirmesiyle başladı. Ölümden döndükten sonra hayata bakış açısı tamamen değişen Semerci, sadece kendi projelerini yapma kararı almıştı ama 'Nefes' ile atıldığı macerada da çok çekti! Elindeki bütün parasını 1200 kutu negatif filme, silahlara ve setteki büyük karakola harcayan Semerci, ilk şoku erken gelen karla yaşadı. Bütün ekip PKK'lıların vurulduğu sahne için dağa çıkmıştı ama kar erken gelince üç ay beklemek zorunda kaldılar.

Çekimlerin tam ortasında ise teknik bir arıza yüzünden çekilen bütün sahnelerin flu olduğu ortaya çıktı. Bu noktada Semerci iflasını açıkladı ama FİDA Film devreye girdi ve filme üç milyon dolar yatırdı. Tabii FİDA, filmin kârından Semerci'ye belli bir yüzde vermeyi de taahhüt etti. Aslında FİDA'yı bu cesur kararı aldıkları için kutlamak gerek. Onlar olmasaydı, bu film bitmezdi. Neyse film sonunda bitti, gişede de iyi gitti ama fazla kâr elde edilmedi. Çünkü filmin bütçesi TV reklamları, Google Page Ranking çalışmaları ve teknik harcamalarıyla birlikte 9 milyon TL'ye çıktı. Sonuçta 'Nefes'ten FİDA ve dağıtımcı şirket Medyavizyon kâr etti.

Semerci de FİDA'dan alacağı 1.5 milyon TL'yi beklemeye başladı. Semerci 1.5 milyon TL ile zararını kapatıp, oyunculara ve set ekibine ödemelerini yapacaktı ama olmadı. FİDA hala Semerci'nin parasını vermedi. Semerci'nin ekibinden öğrendiğim kadarıyla FİDA'dan şimdiye kadar sadece 106 bin TL alındı ve bu paranın tamamı da oyunculara dağıtıldı. Tabii ekipten parasını alamayanlar ve Semerci'nin ödeme yapması gereken daha birçok yer var. Bu durumla ilgili Semerci'nin ekibine yazdığı bir mektup var. O mektupta Semerci, ekibine şirketi Creavidi Film'in tüm gelir defterlerinin kontrol edebileceklerini, kendisinin de bu işten para kazanmadığını belirtiyor. Dün çıkan haberlerden sonra da Creavidi Film'in FİDA'ya dava açması bekleniyor. 'Nefes' cephesinde son durum budur sevgili okurlar.