Sinema tarihinde öyle filmler var ki, gerek bütçeleri gerekse gişe hasılatları yönünden birçok rekora imza atmışlar. İşte en yüksek bütçeli 10 film…

01 - Tarihin en pahalı filmleri

1 - Avatar (2009, James Cameron)

Avatar’ın tahmin edilen bütçesi 300 ile 500 milyon dolar arasında. James Cameron’ın son bilimkurgu filmi Avatar vizyona girene kadar yine 1997 yılında vizyona giren bir diğer James Cameron filmi Titanic tüm zamanların en pahalı filmi olma özelliği elinde tutuyordu. Filmin bu kadar yüksek bütçeye sahip olması tabi ki ileri teknoloji ürünü 3D sinema tekniği ile çekilmiş olması. Film aynı zamanda taşıdığı sosyal mesajlar ve yeni dünya kurgusu ile 2010 ödüllerinin en iyi adayları arasında gösteriliyor.

02 - Tarihin en pahalı filmleri


2 –Karayip Korsanları Dünya’nın Sonu (2007, Gore Verbinski)

Kaptan Jack Sparrow macerasının üçüncü bölümünün anlatıldığı filmin prodüksiyon maliyeti 300 milyon dolar civarında.
03 - Tarihin en pahalı filmleri


3- Kleopatra (1963, Joseph Mankiewicz)

3 saatten uzun süren Liz Taylor’ın Mısır kraliçesini canlandırdığı film, 1963 yılında çıktığında bütçesi tam 44 milyon dolardı. Bu rakam Forbes dergisine göre bugünün parası ile 290 milyon dolara denk geliyor.
04 - Tarihin en pahalı filmleri


4 - Superman Dönüyor (2006, bryan singer)

12 yılda 3 farklı yönetmen tarafından başarıyla yönetilmiş bir proje. Mavi süper kahramanın macerasının son filmi 269 milyon dolara mal oldu.
05 - Tarihin en pahalı filmleri


5 - Titanik (1997, James Cameron)

20’nci yüzyılın sonunun şüphesiz en iyi filmiydi. Tarihteki önemli bir gemi batma hikâyesini romantik bir hikâye ile birlikte anlatmayı başaran film, 250 milyon dolardan yüksek bütçe ile geçen yüzyılın en pahalı filmi olmayı başarıyor. Bu filmin yapımcılarına kazandırdığı para 1,8 milyar dolardan daha fazla.
06 - Tarihin en pahalı filmleri


6 – Örümcek Adam 3 (2007, Sam Raimi)

Örümcek Adam 3’te, Peter Parker nihayet aşk ile süper kahramanlık görevleri arasındaki dengeyi kurar. Ancak örümcek Adam kostümü birden bire değişip siyaha dönüşerek güçlerini pekiştirmeye başlayınca, Peter değişmeye başlar. Venom benzersiz güçler edinip, intikam ateşiyle yanarken, Peter en büyük savaşını kendi içinde yapmaktadır. Örümcek Adam'ın onu o yapan, onu bir kahraman yapan özelliğini, yani şefkati yeniden keşfetme hikayesinin anlatıldığı filmin bütçesi yaklaşık 240 milyon dolar. Ayrıca film en fazla salonda vizyona girme rekorunu da elinde bulunduruyor.07 - Tarihin en pahalı filmleri


7 – Su Dünyası (1995, Kevin Costner)

Suda geçen bu filmin çevrilmesi Kevin Costner için bir kabus ve ekonomik girdaba dönüşmüştü. Kevin Costner bu filmin çekimleri sırasında birçok kez fırtınayla karşılaşmış ve dekor yıkılmıştı. Sonuçta filmin toplam bütçesi 232 milyon dolara çıkarken sadece 260 milyon dolar kazandırmıştı.
08 - Tarihin en pahalı filmleri


8 - Terminator 3: Makinelerin Yükselişi (2003, Jonathan Mostow)

Arnold Schwarzenegger uzun yıllar Terminatör filmini çekmeyi reddetti. Ancak sonunda kendisine teklif edilen 1.4 milyon doları reddemedi. Filmin yönetmeni Jonathan Mostow filmin çekimleri sırasında bütçeyi aşma riski ile karşı karşıya kaldı. Ama film 220 milyon dolara mal oldu.09 - Tarihin en pahalı filmleri


9 – Örümcek Adam 2 (2004, Sam Raimi)

212.8 milyon dolarlık prodüksiyon bütçesine sahip. Örümcek Adam serisinin ikinci macerası olan bu film, serinin ilk filmi Örümcek-Adam'ın gösterdiği gişe başarısının hemen ardından Sony Pictures tarafından çekildi. Serinin bu ikinci filmi tüm dünyada toplam 783 milyon dolar gişe hasılatı elde etti.
10 - Tarihin en pahalı filmleri


10 - King Kong (2005, Peter Jackson)

Peter Jackson’ın yönettiği 20 milyon doları aşan bütçesiyle tüm zamanların en pahalı 10’uncu filmi gişede 212,3 milyon dolar elde etti.
Ekolay