majidq - İslam Dünyası bu filmi tartışıyor

Majid Majidi


Hz. Muhammedin çocukluğunu anlatan ilk film tartışma konusu olduHz. Peygamberin çocukluğunu anlatan ilk filmin çekimlerine başlayan İranlı ünlü yönetmen Mecid Mecidi'nin, filimde peygamberin gençliğini tasviri tartışmalara neden oldu.

İslam dünyası İranlı ünlü yönetmen Mecid Mecidi ( Majid Majidi )'nin Hz. Peygamberin çocukluğunu anlatan ilk filmini tartışıyor. Çekimlerine geçen hafta başlanan filmin 2011 yılında gösterime girmesi bekleniyor. İran başta olmak üzere birçok ülkede çekimleri yapılacak filmin, büyük bölümü Fas’ta çekilecek. Epik türde çekilecek ve 3 bölüm halinde hazırlanacak filmin bütcesinin, 30 milyon dolara mal olacağı belirtildi.

Filmin senaryosu İranlı ünlü senarist Kambuzia Partovi yazdı. "Cafe Transit" filminin yönetmeni olan Partovi, senaryoyu üç yılda tamamlandığını söyledi. Senaryonun, Hz. Peygamberin sireti konusunda uzman İran, Fas, Tunus, Lübnan, Irak ve Cezayirli birçok din adamının da onayı aldığı belirtiliyor.

İranlı yönetmen Mecid Mecidi, Hz. Peygamber çocukluğu hakkında kaynakların az olduğunu bundan dolayı filmde bazı tekrarların olabileceğini ifade etti. Filmde, Hz. Muhammed (sav)’in ortaya çıkışını doğuran sebeplerin işlendiğini belirten Mecidi, o dönemde Arap toplumun içinde bulunduğu toplumsal yapının da ele alınacağını vurguladı. Mecidi, filmde manevi ve ahlaki değerleri öne taşıyacağını bildirdi.

Hz. İsa’nın hayatı hakkında 200 film ve Hz. Musa’nın hayatı hakkında 100’den fazla filmin yapıldığını söyleyen Mecid Mecidi, son 40 yıl içinde Hz. Peygamberin hayatı hakkında bir filmin dahi yapılmadığını kaydetti. Mecid Mecidi 1999 yılında yaptığı "Cennetin Çocukları" filmiyle yabancı dil filmleri Oscar ödülüne aday olan ilk İranlı olma unvanını taşımakta.

Peygamberin tasviri konusunda tartışma

Filmin ikinci bölümünde Hz. Peygamberin tasvir edileceği haberi İslam âleminde tartışmalara neden oldu. Kuveytli bakan Velid Tabatabai, Hz. Peygamberin ve peygamberlerin tasviri konusunda İslam dünyasında bir ittifakın olduğunu söyledi. Tabatabai, peygamberin tasvirinin Kuveyt kanunlarına göre cezayı gerektirdiğini belirtti.

Bu arada, geçtiğimiz Şubat ayında Katar’ın başkenti Doha’da Hz. Peygamberin hayatının konu edinecek bir film için bir araya gelen birçok Müslüman âlim ve düşünür, filmde kimlerin tasvir edilemeyeceği konusunda atölye çalışmaları yapacaklarını açıkladı. Katar’da Nur Film prodüksiyon tarafından İngilizce olarak çekilmesi düşünülen filmin, 200 milyon dolara mal olması bekleniyor.