bal20 - Altın Ayı ödüllü Bal, 9 Nisan'da Sinemalarda!

Semih Kaplanoğlu, 9 Nisan'da gösterime girecek filmin izlenmesinde aldığı ödülün etkili olup olmayacağını bilemediğini belirtti...

Altın Ayı ödüllü yönetmen Semih Kaplanoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş tarafından Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Türk Sinemasında Yeni Bakışlar' programına konuk oldu.

Usta belgesel yönetmeni Süha Arın ile onun kamera asistanı olarak bir belgesel film çalışması gerçekleştirdiğini ve 35 milimetre kameranın özelliklerini o filmde öğrendiğini, ardından sahte adlarla televizyon için senaryolar yazdığını, yine kendi projesi olan Şehnaz Tango dizisini de çektiğini anlatan Kaplanoğlu, kendi sineması ve sinemaya bakışı hakkında bilgi verdi.

Kaplanoğlu, ''Sinemanın ana maddesinin zaman olduğunu idrak ettiğim andan itibaren yaptığımız işin çok etkili olduğunu fark ettim. Zaman aslında ölümle ilgili. İnsanın bütün hayatı ölümle kurduğu ilişkiden ibarettir diyebilirsiniz. Şiirsel bir sinema ve filmin kalbi harekete geçirmesi benim için temel meseleler. Seyirci anlayacaktır diye düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

Kaplanoğlu, ''Filmlerinizin fazla izlenmemesi endişesini aldığınız ödüllerle aşabileceğini düşünüyor musunuz?'' şeklindeki bir soruya karşılık şunları söyledi: ''Filmin izlenmesinde aldığım ödül etkili olacak mı, olmayacak mı bilemiyorum. Kendi ülkemdeki etkilerini beraber göreceğiz. Ancak ödül durumundan sonra dünyanın bir çok ülkesine film satıldı. Tayvan'dan İran'a, Pakistan'a ve bütün İskandinav ülkelerine film satıldı. Benim izlenme kaygım olmadı. Bir şey dikte etmemek anlamında seyirciye güveniyorum. Onların anlayacağını düşünüyorum.''