Yönetmen James Cameron , 20th Century Fox'un Ağustos ayında Avatar 'ı yeniden vizyona sokacağını, bu kez filme altı dakikalık özel-effekt sahnelerinin de ekleneceğini açıkladı.

Cameron, bir web sitesine yaptığı açıklamada, filmin ilk vizyon tarihinden sonra birkaç hafta daha yayında kalması gerektiğini fakat 3D gösteren salonların azlığından ve salonların Alis Harikalar Diyarında için tutulmuş olduğundan dolayı erken kaldırıldığını, bunun da filmin hasılatına etki ettiğini söyledi.

Tam tarih belli olmamakla birlikte, Ağustos'tan sonra uygun bir zamanı kolladıklarını ve 3D salonlarda filmin yeni sahnelerle birlikte yeniden izleyiciyle buluşacağını belirten Cameron, bu tarihe kadar, ülkemizde de satışı başlamış olan DVD ve BlueRay'ler ile filmi evde de izleyebileceğimizi söyledi. Fakat bu filmin izleyicisinin, filmi özellikle sinema salonunda izlemeyi tercih ettiğini, bunun bambaşka bir deneyim olduğunu düşündüklerini bildiğini söyledi.

Eklenen sahnelerin, Avatar'ın devamına bir davetiye niteliğinde olduğunu açıklayan Cameron, "Pandora 'daki okyanusa odaklanacağım bu kez, oldukça zengin, karmaşık, çılgın ve yaratıcı bir okyanus olacak ve sadece bir yağmur ormanından ibaret olmayacak gördükleriniz .. " diye ekledi.