Türk sineması ikinci altın çağını yaşıyor. 30 milyon biletin yarısından çoğunun Türk filmleri için kesildiği 2006'da, 'Babam ve Oğlum' 4, 'Kurtlar Vadisi-Irak' 4,5 milyona yakın sinemasever tarafından izlendi


2006, Türk sineması için bir dönüm yılı olarak hafızalarda yer etti. 1960 ve 70'lerde ülke genelindeki 3 bini aşkın sinema ile zirve yapan, kalite çıtasını yüksek tutamayıp erotik trendine de yenilince ışığı sönen Yeşilçam, 2006'da küllerinden yeniden doğdu. 96'da büyük usta Yavuz Turgul'un 'Eşkiya' ile çaktığı kibritle tutuşturulan Türk Sineması, 2006'da yabancı sinemayı bir kez daha İzmir'den denize döktü! Sinema yazarı Sadık Battal'ın tespitiyle Türk sineması ikinci altın çağını yaşıyor. Bu toprakların güzel ve vefalı insanları Türk sinemasına ikinci bir hak tanıdı. Türk izleyicisi, kalite çıtası yüksek tutulduğunda ve kendini perdede gördüğünde akın akın salonları dolduracağını birkez daha gösterdi.
KURTLAR VADİSİ GİŞEYİ SALLADI

2005'in Kasım ayında vizyona giren Çağan Irmak imzalı 'Babam ve Oğlum', 2006'da beklenmedik bir başarı göstererek 4 milyona ulaşan gişesiyle dost düşman herkesi kendisine imrendirdi. Neredeyse reklâm çalışması yapılmayan film, aylarca sinemalarda kaldı ve 3 milyon 850 bin bilet keserek inanılması güç bir rekora imza attı. Onun arkasından 'Kurtlar Vadisi-Irak', beyazperdenin tüm rekorlarını alt üst etti. Serdar Akar'ın yönettiği film, Türkiye salonlarındaki 4 milyon 250 binlik gişe rakamıyla Türk sinema tarihinin en çok izlenilen filmi unvanını sırtlandı. Filmde Billy Zane, Gassan Massaud ve Gary Busey gibi dünya sinemasının yıldızları Türk oyunculara eşlik etti. Ferdi Eğilmez'in yönettiği 'Hababam Sınıfı 3.5' da 2 milyonu aştı. Cem Yılmaz filmi 'Hokkabaz', Ömer Faruk Sorak'tan 'Sınav' ve Tayfun Güneyer'den 'Keloğlan Kara Prense Karşı' bir milyonu aşan rakamlarıyla onları izlediler.

OSCAR'IN DONDURMASI GAYMAK!

2006'da Türk izleyicisi, onlar kadar gişede başarılı olamasalar da festival, sinemasever ve eleştirmen üçlüsünün tümünden övgüler alan filmler de izledi. Reha Erdem imzalı 'Beş Vakit', Özer Kızıltan'ın yönettiği ve Erkan Can ile Güven Kıraç'ın oynadığı 'Takva', Zeki Demirkubuz'un yönettiği ve başrollerini Vildan Atasever ile Ufuk Bayraktar'ın paylaştıkları 'Kader', Ömer Uğur'un yönettiği, Mehmet Ali Alabora ile Sibel Kekilli'nin oynadığı 'Eve Dönüş' ile Derviş Zaim'in elinden çıkan 'Cenneti Beklerken' bunların başında geldi. Yılın en ilginç filmlerinden biri olan ve Yüksel Aksu'nun yönettiği, Turan Özdemir ile Muğla halkının oynadığı 'Dondurmam Gaymak' filminin Türkiye'nin Oscar adayı gösterilmesiyle büyük sükse yaptı.


Türk sinemasına 15 milyon bilet

21 Aralık tarihi itibariyle kalan 53 haftaya bakıldığında 2006 yılında yaklaşık 30 milyon bilet kesildi. Kesinleşmeyen rakamlara bakılacak olursa bunların yarısı, yani 15 milyonu Türk filmleri için kesildi. Türkiye'de yılın en fazla izlenen dört filminin tümü Türkiye yapımı. 100 bin izleyici rakamının üzerinde bilet kesen filmlerin izleyici sayıları şu şekilde:


'Kurtlar Vadisi-Irak': 4 milyon 256 bin

'Babam ve Oğlum': 3 milyon 850 bin

'Hababam Sınıfı 3.5': 2 milyon 100 bin

'Hokkabaz': 1 milyon 684 bin

'Sınav': 1 milyon 141 bin

'Keloğlan Kara Prense Karşı': 997 bin

'Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü': 646 bin

'D@bbe': 539 bin bin

'Dondurmam Gaymak': 442 bin

'Beyza'nın Kadınları': 272 bin

'Takva': 257 bin

'İlk Aşk': 252 bin

'Eve Dönüş': 221 bin

'Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu': 169 bin

'Kısık Ateşte 15 Dakika': 180 bin

'Gen': 170 bin

'Hayatımın Kadınısın': 131 bin

'Araf': 126 bin

yeni şafak