Yüksek Tansiyon (Haute Tension) filmiyle dikkatleri üzerine çeken ve gerilim sinemasına getirdiği yeni heyecanla anılan Fransız yönetmen Alexandre Aja, daha son filmi 'Piranha 3D' vizyona girmeden yeni bir projeye başladı bile...

Buichi Terasawa tarafından 1978'de manga olarak yaratılan ve 80'lerde Avrupa'yı 90'larda ise Türkiye'yi (Anime Japonya dışında çok az ülkede gösterilmiştir) kasıp kavuran bir animeye dönüşen Cobra'yı tekrar sinemaya taşımak isteyen Aja, uzun süren görüşmeler sonunda çizgi-dizinin sinema haklarını elde etti. Aja'nın bu kült distopik efsaneyi yüksek bütçeli bir Hollywood blockbuster'ı olarak tasarladığı da gelen bilgiler arasında. Senaryosunu Aja'nın her filminde senarist olarak çalışmış yakın arkadaşı Gregory Levasseur'le birlikte yazacağı film, yönetmenin gerilim filmografisinde çok farklı bir yerde duracak gözüküyor.

90'ların başında Türkiye'de Show TV kanalında yayınlanmaya başlayan 31 bölümlük anime, kısa sürede büyük bir hayran kitlesi yaratmıştı. Konuyu kısaca hatırlatırsak; hikaye, takma kolunun altında lazer tabancası taşıyan Cobra isimli çok yetenekli bir uzay korsanının etrafında geçiyor. Gelecekte, artık galaksiler arası yeni devletlerin kurulduğu teknolojik bir çağda yaşayan Cobra, Birleşmiş Galaksiler Federasyonu'na ve Korsanlar Birliği'ne karşı gelmiştir ve aranmaktadır. Düşmanları tarafından ortadan kaldırıldığı düşünülürken, o kendi hayatını ve yüzünü değiştirmiş, hafızasını da sildirmiştir. Gördüğü bir rüya sonucunda kendi kayıp olan benliğini hatırlamaya başlamış ve eski macera kaldığı yerden yeniden başlamıştır. Hikaye böylece bir hazine avı macerasına, kız kardeşinin sırtındaki dövmelerin oluşturduğu gizli bir haritanın gizemine dönüşür, amaçları ise Mars'taki kayıp hazineyi bulmaktır.

Yönetmen Aja'ya göre Cobra, Han Solo ya da Indiana Jones'tan aşağı kalır bir karakter değil. "Ben Cobra hayalleriyle büyüdüm" diyen Aja, "okul biter bitmez eve gider, televizyonu açar ve Cobra izlerdim. Fransa'daki, İtalya'daki, İspanya'daki ve tüm Avrupa'daki çocuklar da aynını yapıyordu. Bazı insanlar için sadece Star Wars vardır, fakat ben ve senarist arkadaşım Gregory için Star Wars ve Cobra var." diye de ekliyor.

Cobra, Japonya hariç okyanus ötesinde sadece Avrupa'da gösterilen bir anime. Cobra'nın ABD'de popüler olmayışının nedeni de bu. Neredeyse sinemaya taşımadığı kahraman kalmayan Hollywood'un Cobra'ya el atmayışının sebeplerinden biri de bu zaten. Sinematografik olarak "ben sinema için yaratılmışım!" diye bas bas bağıran ve Asyalılar'ın yeteri kadar anlattığı Cobra efsanesini ancak Avrupalı bir isim tekrar ele alabilirdi, o da Aja'ya kısmet oldu. Senaryosunun yakın zamanda biteceğini ve filmin de büyük ihtimalle 3D olacağı söyleyen Aja, tıpkı James Cameron gibi 30 yıldır yapmak istediği işi bulmuş gibi heyecanlı.

Bakalım bu 60 kitaplık külliyatı, yüzlerce TV animasyonu ve bir çok macerası bulunan, korsanlar, güzel kızlar ve kötü adamlarla dolu bu çok eğlenceli hikayeyi yeni nesillere ve nostalji yapacak 80'lerin çocuklarına nasıl yansıtacak Aja.

Son zamanlarda aldığımız bu en güzel haberin detaylarını ve gelişmeleri büyük bir heyecanla merak içinde bekliyoruz...