“GÖBEKLİTEPE: DÜNYA’NIN İLK TAPINAĞI” belgeseli, 17 - 22 Ağustos 2010 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Atlanta International Documentary Film Festival ile uluslararası festivaller yolculuğuna Amerika’dan başlıyor.

Dünyanın dört bir yanından bağımsız belgesel filmlerin katıldığı ve faklı kategorilerde yarıştığı festivalde, “GÖBEKLİTEPE: DÜNYA’NIN İLK TAPINAĞI”, sinema seyircisinin en yoğun ilgi gösterdiği zaman olan Cumartesi akşamı saat 21.00’de Jimmy Carter Center’da gösterime sunulacak.

Festival kapsamında gösterilmek üzere seçilen 40 filmin arasına girmeyi başaran “GÖBEKLİTEPE: DÜNYA’NIN İLK TAPINAĞI” belgeselinin yoğun ön çalışması ve araştırmaları 2 yıl sürdü. Belgesel, Hindistan’da, Mısır’da ve Urfa Göbeklitepe’de yapılan çekimler ile toplam 4 yılda tamamlandı. Kazı alanını yeniden canlandırmak için kullanılan görsel efektler, 2D ve 3D animasyon çalışmaları ve mitolojik hikayelerin izleyiciye ilüstrasyonlar ile aktarılabilmesi için bugüne kadar 1.200 saatlik çalışma gerçekleştirildi.

İnsanlık tarihine dair yaygın inanışları sorgulayan hikayesi ile izleyiciyi günümüzden 12.000 yıl geriye götüren film, arkeoloji, astronomi, mistisizm, din ve tarih uzmanlarıyla yapılan röportajlar ve animasyonlarla destekleniyor ve yüzeydeki bilgilerin üzerini biraz kazıdığımızda bile tabuların nasıl yıkılmaya başladığını ortaya koyuyor.

“GÖBEKLİTEPE: DÜNYA’NIN İLK TAPINAĞI” belgeseli, yönetmen ve yapımcı Ahmet Turgut Yazman’ın ilk uzun metraj projesi. A. T. Yazman daha önce çok sayıda reklam filmine, TV programına ve kısa filme, yönetmen ve yapımcı olarak imza atmış. Ortak yapım şirketi Maker Arts ise, "Ne Biliyoruz Ki!?" ve "Tavşan Deliğinde" adlı filmleri Türkiye’ye getirerek başlattığı sinema çalışmalarını, ortak yapımcılığını üstlendiği “GÖBEKLİTEPE: DÜNYA’NIN İLK TAPINAĞI”belgeselinin ardından, başka belgesel projeleri ile sürdürmekte.

Tüm dünya basınından ilgi gören, arkeologları şok edecek düzeyde önemli kalıntıların bulunduğu Göbeklitepe, dünyanın bilinen en eski ve en büyük tapınağı olma özelliğini taşıyor Göbeklitepe’deki tapınaklar, Mısır Piramitleri’nden bile binlerce yıl daha öncesine ait.

Uçsuz bucaksız evrendeki bu ufacık gezegende yer alan ilk tapınağın hikayesi, “GÖBEKLİTEPE: DÜNYA’NIN İLK TAPINAĞI”, zihnimizi farklı olana açarak, keşfedecek ve öğrenecek daha pek çok gizemin varlığını hatırlatıyor.

Filmi gerçekleştiren ekip, uygarlık üzerine geliştirilen düşünce sistemini değiştireceğine inandıkları bu sıra dışı keşfi tüm dünyaya ulaştırmanın heyecanı ile “GÖBEKLİTEPE: DÜNYA’NIN İLK TAPINAĞI” belgeselini, yurtiçi ve yurtdışı festivallere taşımaya devam edecek.