Bu sene beşincisi düzenlenen "Uluslararası Datça Sinema ve Kültür Festivali" 03 - 09 Eylül 2010 tarihleri arasında sinemaya bir ömür veren büyük ustaları buluşturuyor. "Sinema Ustalarına Saygı Günleri" temasıyla gerçekleştirilecek festivalin onur konuğunun Türkan Şoray olduğu açıklandı. Bu kapsamda açılış gecesinde "Selvi Boylum Al Yazmalım" filmi yeni düzenlemesiyle gösterilecek.

26. Ölüm Yıldönümünde Yılmaz Güney
Yakınları, dostları, sinema yazarları, birlikte çalıştığı oyuncular ve yönetmenler, 26. ölüm yıldönümünde, sinemamızın büyük ustası Yılmaz Güney'i anacaklar. Melike Demirağ'ın mini konseri ile başlayacak gecede, Can Dündar'ın "Çirkin Kıral" ve Ahmet Soner'in "Adana - Paris" belgeseli ile Yılmaz Güney'in "Sürü" filmi gösterilecek.

Ömer Lütfi Akad'a Saygı Gecesi
2 Eylül 1916'da doğan, sinemamızı sinema yapan büyük usta Ömer Lütfi Akad'ın 94. yaş günü, üç gün gecikmeyle Datça'da kutlanıyor. Cahit Berkay'ın mini konseriyle başlayacak Lütfi Akad gecesine dostları, yakın arkadaşları, birlikte çalıştığı sinema emekçileri katılacak ve "Gelin" filmi seyredilecek.

Memduh Ün'e Saygı Gecesi
Sinemaya bir ömür veren, sinemanın her alanında çalışan, sıradan insanın hikayelerini beyazperdeye taşıyan Memduh Ün'e Saygı gecesine Ün'ün çalışma arkadaşları ve dostları katılacak. Cahit Berkay'ın Film müziklerinden örnekler sunacağı mini konserin ardından Çetin Tunca'nın Memduh Ün'ü anlattığı "Küçük İnsanların Büyük Dünyası" adlı belgesel ile Memduh Ün'ün "Gün Ortasında Karanlık" filmi gösterilecek.

Sinema Sınır Tanımıyor
Farklı kültürel iklimlerden beslenen, çokkültürlülüğe yeni boyutlar kazandıran Yurtdışında yaşayan Türk ve yabancı sanatçılarla Türkiye'de yaşayan sanatçıları buluşturan kısa ve uzun metrajlı filmlerle belgesellerden örnekler sunulacak. Ulrich Mertin'in vereceği mini konser ile başlayacak gecede, Oyunculardan Nursel Köse ve Baki Davrak'ın katılımıyla Fatih Akın'ın "Yaşamın Kıyısında" filmi seyredilecek.

Ege'nin İki Yakası Beyazperdede Buluşuyor
Başta Yunanistan olmak üzere aynı denizin kıyılarında yaşayan toplumların özgün değerlerini işleyen kısa ve uzun metrajlı filmlerle belgesellerini aynı platformda buluşturmayı amaçlayan etkinlik gecesi, Yunanlı müzisyenlerin konseriyle başlayacak. Datça'ya yakın Yunanistan adalarından temsilcilerinn de davetli olduğu etkinlikte, Ege Denizinin iki yakasındaki toplumları ilgilendiren belgesel, kısa ve usun metrajlı filmler seyredilecek. Costa Gavras'ın kaçak göçmenlerin dramını anlattığı "Cennet Batıda" filmi gecenin filmi.

Bayram İçinde Bayram
Bayramın ilk gününe denk gelmesi nedeniyle, festivalin kapanış gecesi, sinemanın eğlendirici yönlerini öne çıkaran gösterimler gerçekleştirilecek. Musa Eroğlu'nun vereceği resitalle renklenecek gecenin filmi, Nezih Ünen'in "Anadolu'nun Kayıp Şarkıları" adlı belgeseli...

Meraklıları İçin Kısa Filmlerin Uzun Geceleri
Yurtdışından ve Türkiye'deki çeşitli kentlerden gelecek kısa film tutkunlarını buluşturan Datça Film Festivali, meraklıları için farklı mekanlarda kısa film toplu gösterimlerine sahne olacak.

Gecenin ana teması ile bağlantılı özel afiş sergileri ile renklenecek olan festival mekanlarında çeşitli kültürel etkinlikler gerçekleştirilecek.

*****

03 - 09 Eylül arası Datça Belediyesi'nin düzenlediği "Uluslararası Datça Sinema ve Kültür Festivali Sinema Ustalarına Saygı Günleri"ndeki etkinlikler:

Onur Konuğu Türkan Şoray (03 Eylül)
26. Ölüm Yıldönümünde Yılmaz Güney (04 Eylül)
Ömer Lütfi Akad'a Saygı (05 Eylül)
Memduh Ün'e Saygı (06 Eylül)
Sinema Sınır Tanımıyor (07 Eylül)
Ege'nin İki Yakası Beyazperdede (08 Eylül)
Bayram İçinde Bayram (09 Eylül)
Sunucu: Şebnem Gürsoy

Konuklar
Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Erol Günaydın, Tarık Akan, Tamer Yiğit, Aytaç Arman, Çolpan İlhan, Şerif Sezer, Nurgül Yeşilçay, Nursel Köse, Baki Davrak, Fatoş Güney, Şerif Gören, Yavuz Özkan, Ahmet Soner, Atilla Dorsay, Burçak Evren, Selim İleri

Konserler
Musa Eroğlu, Cahit Berkay, Nükhet Duru, Melike Demirağ, Ulrich Mertin, Yunanlı Müzisyenler

Gösterilecek Filmler
Anadolu'nun Kayıp Şarkıları - Nezih Ünen
Arkadaş - Yılmaz Güney,
Cennet Batıda - Costa Gavras,
Gelin - Ömer Lütfi Akad,
Gün Ortasında Karanlık - Memduh Ün,
Selvi Boylum Al Yazmalım - Atıf Yılmaz,
Yaşamın Kıyısında - Fatih Akın,