Beyaz Melek ve Güneşi Gördüm’le yönetmenlikte rüştünü ispatlayan Mahsun Kırmızıgül’ün yeni filmi 'New York’ta Beş Minare', yılın en iddialı Türk filmi olacağını gösteriyor. Sinemalarda altı aydır dönen tanıtımlarıyla büyük merak uyandıran filmde, turuncu mahkum kıyafeti, ayağında prangaları ve ellerinde kelepçeleriyle karşımıza çıkan Bilginer, ABD’de yakalanan bir suçluyu oynuyor.

Haluk Bilginer’in canlandırdığı radikal İslamcı terör örgütünün 'Deccal' kod adlı lideri Hacı Gümüş’ü almak için New York’a giden iki polisin hikâyesini anlatan film, çarpıcı sahnelerle dolu. Özellikle Deccal’in New York’taki evinde namaz kılarken FBI polisleri tarafından yakalanıp kelepçelendiği sahneler çok konuşulacak.

YEŞİLÇAM VE HOLLYWOOD BULUŞUYOR
Yapımcılığını Murat Tokat’ın yaptığı 'New York’ta Beş Minare', Hollywood’un ve Yeşilçam’ın starlarını beyazperdede buluşturuyor. 'Cehennem Silahı' serisinden tanıdığımız Danny Glover, 'Yüz Yüze' filminden Gina Gherson, 'Terminatör'ün yıldızı Robert Patrick; Haluk Bilginer, Ali Sürmeli, Zafer Ergin, Suna Selen, Hüseyin Avni Danyal, Salih Kalyon, Murat Ünalmış, Suna Selen, Onur Ünsal, Engin Altan Düzyatan, Ümit Okur, Mahsun Kırmızıgül, Mustafa Sandal ve Eşref Kolçak’la bir araya geliyor. Filmde, yerli ve yabancı toplam 2500 oyuncu rol alıyor.

5 KASIM'DA SİNEMALARDA
Polisiye-dram türündeki film, 11 Eylül saldırılarının izlerinin silinmediği New York’ta, Amerika’nın ve dünyanın İslam ve terörizme bakışı üzerine de tartışma başlatacak. İstanbul, New York ve Bitlis’te çekilen film, dünya ile aynı anda 5 Kasım 2010’da izleyici ile buluşacak.