En son 'Kontrol Limitleri'ni festivalde izleme şansını bulduğumuz bağımsız yönetmen Jim Jarmusch'un müziğe olan tutkusu, sinemasına az çok aşina olanlar içi sır değil. Bir zamanlar müzisyen olmak isteyen Jarmusch, müzikalitesini çektiği her filmle zaten belli ediyor. Ayrıca Tom Waits, Iggy Pop ve John Lurie gibi müzisyen kankalarını da filmlerinde oynatmaktan çekinmiyor. Tabii tüm bunların dışında çektiği müzik kliplerini de unutmamak lazım... Tom Waits, Neil Young (Young'u anlatan bir belgesel de çekmiştir), Talking Heads, Big Audio Dynamite ve en son The Raconteurs gibi pek çok grubun ve sanatçının video kliplerinde de imzası olan Jarmusch'un bir eli (ve de kulağı) her zaman müziğin içinde...

Ve Jarmush bu müzik macerasındaki son durağını açıkladı: Iggy Pop ve liderliğindeki rock grubu Stooges. Amerikalı rock efsanesi Iggy Pop'un isteği üzerine projeyi üstlendiğini açıklayan Jarmusch, şu sıra New York’taki All Tomorrow’s Parties Festivali’nin kuratörlüğünü yaparken basına yaptığı açıklamada, Iggy’nin hatrını kıramadığını ama projeyi ne zaman çekeceğini de bilmediğini söyledi.

Jarmusch ayrıca, şu an mali sorunlarını çözmeye çalıştığı yeni projesinin kadrosunundan da bahsetti. Daha önce çalıştığı Tilda Swinton, Michael Fassbender ve Mia Wasikowska'nın oynayacağı ve konusunun açıklanmadığı yeni filminin çekimlerine gelecek sene başlamayı planladıklarını fakat finansal olarak henüz ortada bir kaynak olmadığını da belirtti.

Son olarak bir de opera projesinden bahsedelim. Fakat bildiğimiz, geleneksel bir opera değil. Henüz yazım aşamasında olan projede besteci Phil Klein'le birlikte çalışan Jarmusch, tartışmalı elektrik dahisi Nikola Tesla'yı sahneye taşıyacak... Opera demişken, Terry Gilliam'ın da Faust operasını yöneteceğini söylemiş miydik?