RoboCop, Total Recall, Starship Troopers gibi kült bilim-kurgularla hatırlanan fakat Soldier of Orange, Turks fruit, Flesh+Blood gibi edebiyat uyarlaması klasik olmuş dönem filmleri es geçilen Paul Verhoeven, en son 2006'da çektiği bol ödüllü 'Kara Kitap'tan sonra yeni bir projeyle gündemde...

Hollandalı yazar Louis Couperus'un Türkiye'de de yayımlanmış olan 'Gizli Güç' (The Hidden Force) adlı kitabından uyarlanacak filmin senaristliğini daha önce Kara Kitap'ta yönetmenle birlikte çalışan Gerard Soeteman yapacak. Hollanda sömürge edebiyatının başyapıtlarından sayılan kitapla bir nevi köklerine dönecek olan Hollandalı yönetmen, gelecekte geçen bilim-kurgulardan tarihi dönem dramalarına geçtiğini de resmiyete dökmüş oldu.

'Flesh+Blood' gibi kült bir filmle Hollywood'a adım atan ve ondan sonra ABD'de çektiği filmlerle bilim-kurguya pek çok klasik armağan eden, fakat kendisinden ilk dönem filmlerindeki havayı bekleyen sevenlerini de üzen Verhoeven, son filmleriyle kendini yavaş yavaş bulmaya başlamıştı. Bunun son halkası ise yine kendi dilinde çekilmesi planlanan 'Gizli Güç' oldu.

Kitabın 1900'lerde geçen öyküsüne kısaca değinirsek, kitap kendini şöyle tanıtıyor; "19. yüzyılın sonunda, Doğu Hint Adaları'ndan Java'da, Hollandalı vali Van Oudijck, ikinci karısı Leonie, ilk evliliğinden olan çocukları Theo ve Doddy ile birlikte yaşamaktadır. Mutlu aile tablosu, esrarengiz mektuplar, sihir tüküren meçhul ağızlar ve Leonie´nin gizli ilişkileri nedeniyle yavaş yavaş bozulmakta, bu "yabancılar", egzotik topraklara sinmiş bir gücün, gizli gücün kuklası haline gelmektedir. Tropik bir arka planda, bir adamın trajik çöküşünden sömüren ile sömürülenin esrarlı ilişkisine uzanan Gizli Güç, bir Hollandalının gözünden sömürge hayatını betimliyor."

Romanın ilk cümlesini de verelim de, karşımıza nasıl bir şey çıkacağını az çok tahmin edebilelim: "O akşam dolunay trajedinin rengine bürünmüştü"...

Filmin 2011'de vizyona girmesi planlanıyor. Verhoeven'in tekinsiz Avrupa atmosferini özleyenlere duyurulur.