Daha çok Sophia Loren'in eşi olarak tanınsa da, İtalya'nın en büyük yapımcılarından olan, Federico Fellini, Jean-Luc Godard ve David Lean gibi farklı ülkelerden usta yönetmenlerle çalışmış ve sinema dünyasına çok sayıda başyapıt kazandırmış olan Carlo Ponti 94 yaşında yaşama veda etti.


Dünyaca ünlü İtalyan film yapımcısı ve oyuncu Sophia Loren'in eşi Carlo Ponti 94 yaşında hayata veda etti. ANSA ajansı, Ponti'nin 10 Ocak gecesi, İsviçre'nin Cenevre kentinde bir hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu. Ailesi tarafından yapılan açıklamada, Ponti'nin akciğer rahatsızlığı nedeniyle birkaç gün önce hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Film yapımcısı olmadan önce hukuk eğitimi gören ve bir süre avukatlık yapan Ponti, yapımcılık kariyerinde usta yönetmenlerle çalıştı ve sinema dünyasına çok sayıda başyapıt kazandırdı. Federico Fellini, Jean-Luc Godard, Michelangelo Antonioni, Ettore Scola ve David Lean gibi tanınmış yönetmenlerle çalışmış olan Ponti'nin yapımcı olarak imza attığı filmlerin bazıları şöyle: "Sonsuz Sokaklar" ("La Strada" (1954), "Kadın Kadındır" ("Une femme est une femme", "Dün, Bugün, Yarın" ("Ieri, oggi, domani", 1963), 1961), "İtalyan Usulü Evlenme" ("Matrimonio all'italiana", 1964), "Dr. Jivago" ("Dr Zhivago", 1965), "Özel Bir Gün" ("Una giorno particolare"), "Cinayeti Gördüm" ("Blow-Up", 1966)

Loren'le büyük aşk...
Kendisinden 25 yaş küçük olan diva Sophia Loren ile büyük bir aşk yaşayan Ponti, Napoli'nin fakir kızı Loren ile 1952'de tanıştığında ilk eşi Giuliana ile evliydi. Çift ilişkilerini basının büyük ilgisinden uzak tutmaya çalıştı. Ancak sosyete yazarı Louella Parson bu ilişkiyi ortaya çıkardı. İlişkileri Katolik İtalyasında sorun çıkardı ve Ponti zina yapmakla suçlandı. İtalya'da boşanmanın yasak olduğu bu dönemde Ponti ve Loren, avukatlarının vekaletiyle Meksika'da evlendi. Ponti ile Sophia Loren 17 Eylül 1957'de evlendiğinde, Loren henüz 23 yaşındaydı. Ponti, evli ve Katolik olduğundan ilk eşinden boşanamıyordu. Bunun için ilk eşiyle, Loren'le birlikte Fransız yurttaşlığına geçerek boşandı. Ponti ile Loren, 9 Nisan 1966'da yeniden evlendi. Böylece Ponti, iki eşli olarak Katolik yasasını çiğnemekten kurtuldu. Çiftin, evliliklerinden Carlo Junior ve Edoardo adlı iki oğulları oldu.