Artık klasik olmuş pek çok animede imzası bulunan ve dahi sıfatıyla anılan animasyon ustası yazar ve çizer Satoshi Kon, 47 yaşında hayata veda etti.

Başta Tokyo Godfathers olmak üzere, Perfect Blue, Paprika, Memories ve Paranoia Agent gibi animelerle ses getiren ve yarattığı işlerle anime dünyasının en farklı isimlerinin başında gelen Kon, psikolojik gerilim ve fantastik maceraların yoğun olduğu kafa karıştırıcı filmleriyle tanınıyordu.

Inception henüz kafalarda bir zihin pırıltısıyken Paprika ile düşlerin sınırlarını anime dünyasıyla tanıştıran Kon; düşle, hafızayla ve bilinçaltıyla olan bağını her animesinde mutlaka göstermiştir. Kon aynı zamanda çok iyi bir öykü anlatıcısıydı. Tokyo Godfathers'la çok gerçekçi bir drama imza atıp akabinde Paprika ile sürrealizmin sınırlarında gezinen geniş hayalgücüyle sağlam bir yazardı.

Maalesef Kon, 2008 yılından beri üzerinde çalıştığı ve 2011'de vizyona girmesi planlanan son işi "The Dream Machine"in yeni bir başyapıta evrilmesine şahit olamadan aramızdan ayrıldı...