Sinema tarihinin unutulmazları arasında yer alan İngiliz aktör Sean Connery, ingiliz gazetesi The Daily Record'a verdiği demeçte son zamanlarda yaşadığı sağlık sorunlarından ve ailesine vakit ayıramamaktan dolayı sinemayı bıraktığını açıkladı.

80. doğumgününü Bahamalar'daki evinde eşi Micheline, bir kaç aile üyesi ve çok yakın arkadaşlarıyla kutlayan Sean Connery kendine ayırdığı bu çok özel emeklilik günlerinde hergün yüzdüğünü ve golf oynadığını söyledi.

"Geçmişte çok güzel anılarım oldu ama o günler artık geride kaldı" diyerek oyunculuk kariyerini sonlandırdığını açıklayan Sean Connery, en son 85 dakikalik Sir Billi adlı animasyonda dublaj yapmıştı. Son zamanlarda bir takım sağlık sorunları yaşayan ancak bu konularda yorum yapmayan Connery,

"Yaz boyu ağrım yoktu ama çok da iyi hissetmiyordum. Haziran'da Edinburgh Film Festivali'ne geldim ama daha sonra güney Fransa'ya gitmek üzere yola çıktığımda biraz kilo kaybettiğimi farkettim. Bunun sonucunda diyetimi değiştirdim ve ailemle geçirdiğim zamanı arttırmaya karar verdim" şeklinde açıklama yaptı.

Ailesiyle geçirdiği son bir kaç günü "çok özel" olarak tanımlayan Connery, umarız ki sağlığına bir an önce kavuşur.

1930 yılında İskoçya'da doğan Connery'ye 2000 yılında kraliçe tarafından şovalyelik ünvanı verilse de aktörün "Sir" ünvanını kullanmadığı biliniyor. Aynı ünvana sahip ondan sonra gelen James Bond oyuncusu Roger Moore'sa The Sun'a verdiği bir röportajda Connery'i övmüş ve "Ona büyük bir teşekkür borcum var, en iyi Bond olduğu ve gerçek Bond fenomenini yarattığı için" demişti.