Yönetmen Ahmet Turgut Yazman’ın ilk uzun metraj belgeseli "Göbeklitepe: Dünyanın İlk Tapınağı", 'Atlanta International Documentary Film Festival'in ardından 'Cinema Verite2 İran Uluslararası Belgesel Film Festivali’nden davet aldı. 8-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalin 'Seven Civilizations' (Yedi Medeniyet) adlı yarışma dışı bölümünde gösterilecek belgeselin araştırma ve yapım aşaması dört yıl sürdü. Dört ülkede 17 bin 500 kilometre yol kat eden belgesel ekibi, dünyanın ilk tapınağı olarak bilinen ve Şanlıurfa’ya 20 kilometre uzakta bulunan kültürel mirası 3D ve 2D animasyonlarla destekleyerek hazırladı.

Filmin afişinde de yazdığı gibi binlerce yıl öncesinden yeryüzüne emanet kalan bu kutsal yeri konu alan belgesel, arkeoloji, astronomi, mistisizm, din ve tarih uzmanlarıyla yapılan röportajlar ve animasyonlarla destekleniyor, yüzeydeki bilgilerin üzeri biraz kazıldığında bile tabuların nasıl yıkılmaya başladığı ortaya konuyor.

ALTIN PORTAKAL'A ADAY
1995 tarihinde Göbeklitepe tapınağı için ilk kez yapılmaya başlanan kazılara başkanlık eden Alman arkeolog Klaus Schmidt, tapınağın ortaya çıkış hikâyesini, "Önce tapınak geldi, şehir sonradan geldi" sözleriyle anlatmıştı. Kazılar sonucunda, tapınağın Cilalı Taş Devri’ne ait olduğu ve tarihinin MÖ 12 binli yıllara uzandığı ortaya çıktı. Tapınağın en büyük özelliklerinden biri de şimdiye kadar dünyada yapılan kazılarda gün ışığına çıkan en büyük tapınma alanı olması.

Bu arada "Göbeklitepe: Dünya’nın İlk Tapınağı", belgesel dalında 107 filmin başvurduğu 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yarışmaya hak kazanan 20 belgesel filmin arasında da yer aldı.

'ERMENİ Mİ, TÜRK MÜ?' TARTIŞMASI
Cilalı Taş Devri’nden kalma bu mabet, siyasi tartışmalara da neden oluyor. Göbeklitepe Höyüğü’nü (Portasar) dini mabetleri olarak gören Ermeniler, höyüğün Türkler tarafından kendi mirasları gibi algılandığını savunuyor. Oxford Üniversitesi Yıldızlar ve Taşlar Programı’nın baş bilim danışmanı Vachagan Vahradyan, geçtiğimiz günlerde Erivan’da katıldığı bir konferansta Ermenistan’ın tarihi kalıntılarıyla ilgili Türkiye’nin haksızlık yaptığını savunarak, "Türkiye, Ermeni dini kompleksi Portasar’ı Türk kalıntıları olarak gösteriyor" dedi.