'Göbeklitepe - Dünya'nın İlk Tapınağı' belgeseli, Docufest, Atlanta Uluslararası Belgesel Film Festival’inde "En Eğitici Belgesel Film" ödülüne layık görüldü. Bu yıl beşincisi düzenlenen Atlanta Docufest’te, dünyanın dört bir yanından gelen bağımsız belgeseller yarıştı. 'Göbeklitepe - Dünya'nın İlk Tapınağı' belgeselinin bundan sonraki durağı ise Antalya Altın Portakal Film Festivali. Film, Antalya Film Festivali’ne "En İyi Belgesel Film" dalında başvuran 107 filmin arasından seçilerek, yarışmaya hak kazandı.

Antalya’nın ardından İran’a gidecek olan 'Göbeklitepe - Dünya'nın İlk Tapınağı' İran’ın en büyük belgesel film festivali, Cinema Verite İran Uluslararası Belgesel Film Festivali’ne katılacak. Belgesel, 8-12 Kasım 2010 tarihleri arasında Tahran’da gerçekleşecek olan festivalin "Seven Civilizations" adlı yarışma dışı bölümünde gösterilecek.

Yönetmen ve yapımcı Ahmet Turgut Yazman’ın ilk uzun metraj projesi olan 'Göbeklitepe - Dünya'nın İlk Tapınağı' belgeselinin yoğun ön çalışması ve araştırmaları iki yıl sürdü. Belgesel, Hindistan’da, Mısır’da ve Urfa Göbeklitepe’de yapılan çekimler ile toplam dört yılda tamamlandı. Kazı alanını yeniden canlandırmak için kullanılan görsel efektler, 2D ve 3D animasyon çalışmaları ve mitolojik hikayelerin izleyiciye ilüstrasyonlar ile aktarılabilmesi için bin 200 saatlik çalışma gerçekleştirildi.
.