Bu yıl ilk kez Emek Sineması olmadan gerçekleşecek Filmekimi, 8 – 14 Ekim tarihlerinde Atlas, Beyoğlu ve Cinebonus Maçka G-Mall sinemalarında izleyicilerle buluşacak. Dokuzuncu kez gerçekleşecek etkinlik 31 filmden oluşan zengin programıyla dikkat çekiyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından sinemanın destekçisi LG sponsorluğunda düzenlenen Filmekimi, dokuzuncu yılında yine dünyanın belli başlı festivallerinde gösterilen ve çok ses getiren ödüllü yapıtlarla usta yönetmenlerin yeni filmlerini izleyicilerle buluşturacak. Filmekimi geçen yıl 43.000 kişiyle izleyici rekoru kırmıştı.

CANNES ÖDÜLLÜ FİLMLER
Sofia Coppola’nın Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan kazanan “Başka Bir Yerde”siyle, Mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanan, Taylandlı yönetmen Apichatpong Weerasethakul’un “Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor“ filmlerinin gösterileceği geçen hafta duyurulmuştu. Bu iki film dışında da Filmekimi’nde sinemaseverleri cazip bir program bekliyor. Cannes’da Büyük Ödül’ü kazanan Fransız yönetmen Xavier Beauvois’nın filmi “İnsanlar ve Tanrılar” inanç ve fanatizm hakkında ağırbaşlı bir başyapıt.

Cannes’da hem En İyi Yönetmen hem de FIPRESCI Ödülü kazanan “Turne”, Fransız oyuncu Mathieu Amalric’in yönettiği ilk film. Fransız romancı Colette’in hatıralarından esinlenen filmde Amalric başrolü de üstleniyor.

USTA YÖNETMENLERİN YENİ FİLMLERİ
Fatih Akın, Yvan Attal gibi 11 ünlü yönetmenle, Uğur Yücel, Christina Ricci gibi onlarca ünlü oyuncuyu birleştiren “New York, I Love You”yu merak edenler Filmekimi’nde görebilir. Alman yönetmen Werner Herzog’un gerçek bir katilin öyküsünden esinlenerek çektiği “Benim Güzel Oğlum Ne Yaptın Sen?” Herzog’un sözleriyle “kan ve testerenin görünmediği, ama acayip, adsız bir korkuyu içinize salan bir korku filmi”. Usta İngiliz yönetmen Ken Loach’un, Irak’ta yaşanan uluslararası yolsuzlukları ve skandalları ele alan “Tehlikeli Yol”u (Route Irish) merakla beklenen filmlerden.

Olivier Assayas’ın Cannes Film Festivali’nde dünya Google Page Rankingömiyeri yapılan filmi “Carlos”, tarihin ve kendi deliliğinin peşi sıra giden uluslararası ünlü teröristin öyküsünü anlatıyor. Oscar komitesinin bu yıl Onur Oscar’ı ile ödüllendirmeye karar verdiği efsane Fransız yönetmen Jean-Luc Godard’ın yeni filmi “Sosyalizm”, “fikirler bizi ayırır, hayaller birleştirir” aforizmasından yola çıkıyor. Ünlü Fransız filozof Alain Badiou ve efsane şarkıcı Patti Smith de üç bölümden oluşan bu senfonide yer alıyor.

VİZYONDAN HEMEN ÖNCE
“Ejderha Dövmeli Kız”ın devamı niteliğindeki “Ateşle Oynayan Kız”, meraklıları için ideal bir seçenek olacak. Gregg Araki”nin “Gümmm” (Kaboom) genç oyuncu kadrosuyla, hareketli bir komedi-gerilim-cinayet filmi. 2010’da Cannes’da ilk kez verilen Eşcinsel Palmiye ödülüne layık görülen filmin kahramanı, 18 yaşındaki “hercinsel” üniversite öğrencisi Smith, kızıl saçlı bir güzelin öldürülmesine ve dünyanın sonunu getirecek bir komploya tanık oluyor.

ABD’de geçtiğimiz hafta sonu gösterime giren ve box office listelerinin zirvesine yerleşen “Hırsızlar Şehri” (The Town) Filmekimi’nin gala filmlerinden. Affleck, aynı zamanda başrolünü de üstlendiği bu kara filmde tıpkı babası gibi hırsızlığı kariyere çeviren Doug MacRay’i canlandırıyor.

EN UCUZ BİLET 4 TL
Filmekimi boyunca hafta içi gündüz seansları sadece 4 TL. Hafta içi 19.00 seansları ve hafta sonu tüm seanslar tam 12 TL, indirimli 8 TL. 21.30 seanslarında yapılacak Filmekimi Galaları’nın bilet fiyatları ise geçen yıl olduğu gibi 15 TL.