Çalışmalarına 2009 yılından başlanan, Aykut Oray’ın hayatını kaybetmesi üzerine ara verilen, Hakkı Görgülü’nün yönettiği ve Cengiz Küçükayvaz, Önder Açıkbaş, Kemal Kuruçay ile Melih Oğuzhan’ın başrollerini paylaştığı komedi filmi HARBİ DEFİNE 1 Ekim’de vizyona giriyor.

Çalışmalarına 2009 senesinde başlanan 'Harbi Define' filminin çekimlerine, başrol oyuncusu Aykut Oray’ın hayatını kaybetmesinin ardından, bir süre ara verilmişti. Haziran 2010 tarihinde Uşak’da kaldığı yerden devam eden filminde Aykut Oray’ın rolünü eski dostu, usta oyuncu Selçuk Uluergüven üstlendi.


Yönetmenliğini Hakkı Görgülü’nün, yapımcılığını ise Barkod Film’in üstlendiği, Karun Hazinelerinin en pahalı ve değerli parçalarından biri olan kanatlı denizatı broşunun konu edildiği komedi filminin çekimleri, Uşak merkez ve Işıkhasan köyünde tamamlandı.


Filmde, Cengiz Küçükayvaz, Önder Açıkbaş, Kemal Kuruçay, Cüneyt Arda Pamuk, Züleyha Karyağdı, Melih Oğuzhan’ Haldun Boysan, Sümer Ezgü, Gülay Ezgü, Zuhal Yalçın, Selçuk Uluergüven, Sinan Bengier, Ali Yaylı, İrfan Kangı, Tarık Karyağdı, Şaban Er ve Halil Kumova rol alıyor.


Filmin öyküsüne gelince;
Amerikalı bir grup araştırmacı 1960 lı yıllarda İç Ege nin bir köyüne gelir. Karun hazinelerini bulurlar ve hazinenin en değerli parçalarından birini alıp götürürler. 1960 lardan günümüze taşınan bu macera dolu öyküde ölüm döşeğindeki Tahir, 4 erkek çocuğunu ölmeden önce etrafına toplar ve onlara bırakacağı bir mirası olmadığından, Amerikalıların gelişinden ve yıllardır sakladığı sırrından bahseder ve hayata gözlerini yumar. Bu sır; Uşak ın bir köyünde bulunan evlerinin altındaki saklı bir hazinedir...


Karun Hazinelerinin Hikayesi;
Lidya döneminde en görkemli eserleri arasında yer alan bu hazine 1965-66-68 yıllarında kaçırılmıştır. İlk soygun 1965 yılında Toptepe tümülüsünde gerçekleşti. 5 kişilik grup tünel kazarak mezar odasına ulaşarak, buradaki buldukları eserleri dönemin parasıyla 65.000 TL’ye sattılar. Daha sonra, 1966’da İkiztepe tümülüsü 11 kişi tarafından soyuldu ve oda içerisindeki 150 parça önce saklanıp daha sonra 160.000 TL’ye satıldı. Güre’deki üçüncü soygun 1968 yılında Aktepe tümülüsünde yapıldı ve bulunan resim ve kabartmalar 40.000 TL’ye satıldı. Hazinenin tamamı New York’daki Metropolitan Müzesi2nde 1985 yılında bir sergide gazeteci Özgen Acar tarafından görülmeleriyle bulundu. Dönemin Kültür bakanlığınıbn uyarılması sonucu müzenibn depolarında saklanan eserleri almak için 1987’de dava açıldı ve yaklaşık 40milyon dolarlık masrafa yol açan hukuki süreçler sonunda 1993 ‘de Türkiye’ye geri getirildi. İade müze yetkilileri 6 yıl süren davayı kaybedeceklerini anlamalarıyla gerçekleşti. 1996’dan beri Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen Karun Hazineleri’ni son beş yılda 769 yabancı turistin ziyaret ettiği ortaya çıktı.