MGM'in içinde bulunduğu mali kriz yüzünden yılan hikayesine dönen; iptal edildi, edilecek, ertelendi şeklinde dedikoduları çıkan; en önemli oyuncularından Sir Ian McKellen'i kaybetme noktasına gelen; hala ortada yönetmeni bulunmayan The Hobbit projesinde nihayet sona yaklaşıldı...

MGM'in Warner Bros.'la oturduğu anlaşma masasından sinemaseverleri sevindirecek haber sonunda geldi: The Hobbit'in çekimleri Ocak ayında başlıyor!

Projenin yapımcısı, yazarı ve yönetmeni Peter Jackson henüz resmi imzayı atmamış da olsa, önümüzdeki günlerde tüm imzaların atılacağı ve anlaşmanın sağlanacağı söyleniyor.

Peki ya detaylar?

Şöyle söyleyelim; 500 milyon dolar, yani 'Yüzüklerin Efendisi' serisinin toplam bütçesinin iki katı bir bütçe ayrılan ve iki bölüm halinde çekilmesi planlanan The Hobbit için MGM, yapım haklarının yarısını Warner Bros.'a devredecek gibi gözüküyor.

Yüzüklerin Efendisi serisinin 3 milyar gibi yüksek bir gişe hasılatı yapması ve The Hobbit serisinin de en iyimser tahminle bunu en az ikiye katlayacağı düşünülürse, Fox da dahil bir çok stüdyo bu projede yer almak için can atıyor. Fakat olası tahminlerin tutmasındaki en önemli şart, belki de yönetmen Peter Jackson'ın projeye yönetmen olarak dahil olması... Jackson da bu problemler çözüme kavuşmadan herhangi bir projeye imza atacak gibi durmuyor.

Ayrıca filmin çekileceği Yeni Zelanda'da devam eden oyuncu birlikleri ve uluslararası sendika boykotu da yapımcıların ve sendikanın anlaşmazlığı yüzünden devam ediyor... Filmin bu yüzden Avrupa'da çekilmesi dahi gündemde.