İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkıları ile Türk Sinema Vakfı (TÜRSAV) tarafından gerçekleştirilen “İstanbul / Pecs / RUHR - KRV Sinemasal Buluşma - 2010” Projesi kapsamında 18 - 28 Ekim 2010 tarihleri arasında Essen’de Lichtburg Sineması ve Katakomben Tiyatrosu’nda “Türk Filmleri Haftası” gerçekleştiriliyor. Uluslararası başarılarıyla tanınan çağdaş Türk uzun metraj, kısa metraj ve belgesel filmlerden oluşan bir seçkinin Essen’li sinemaseverlerle buluşturulacağı hafta boyunca 6 uzun metraj ve 5 kısa metraj ve 5 belgesel film gösterilecek. Ruhr 2010 yönetiminin de destek verdiği haftanın belgesellerinin konusunu İstanbul oluşturuyor.

24 - 28 Ekim tarihlerinde Lichtburg Sineması’nda uzun metraj filmlerin, 17 - 20 Ekim tarihlerinde Katakomben Tiyatrosu’nda ise belgesel ve kısa filmlerin gösterileceği hafta boyunca uzun metraj filmler kategorisinde İstanbul 2010 AKB Ajansı’nın katkılarıyla yapılan Tarkan Özel’in “Mahpeyker: Kösem Sultan” filminin dünya Google Page Rankingömiyeri, Derviş Zaim’in “Nokta”, Durul ve Yağmur Taylan kardeşlerin “Vavien”, Reha Erdem’in “Kosmos”, Çağan Irmak’ın “Karanlıktakiler” ve Nezih Ünen’in “Anadolu’nun Kayıp Şarkıları” adlı filmleri gösterilecek.

İstanbul 2010 destekli İstanbul belgeselleri kategorisinde Erden Kıral’ın “Haliç / Altın Boynuz”, Elif Uslu’nun “İstanbul’da 3 Gün”, Ebru Bilun Akyıldız’ın “Etek İzlerini Silmeden Ruh İzleri” ve Gökhan Ateştürk’ün “Hat - Bir Medeniyet Çizgisi” adlı filmleri gösterilecek. Orhan Tekelioğlu’nun “İfakat - Uçuruma Yürüyen Kadınlar” adlı Karadenizli kadınlar belgeseli de Essen’li seyircilerle buluşacak.

Essen Türk Filmleri Haftası’nda birçok oyuncu izleyicilerle söyleşiler için orada olacaklar. Selda Alkor, Derya Alabora, Serra Yılmaz, Settar Tanrıöğen, Suavi Eren, Erdem Akakçe, Meral Çetinkaya, Damla Sönmez ve Gökhan Mumcu, Essen’i ziyaret edecek oyunculardan bazıları. Ayrıca belgesel film yönetmenleri Ebru Bilun Akyıldız ve Orhan Tekeoğlu, “Mahpeyker: Kösem Sultan” filminin senaryo yazarı Avni Özgürel ve yapımcısı Ayfer Özgürel de.

Projenin son safhasını ise, Kasım 2010’da İstanbul’da düzenlenecek “Alman Filmleri Haftası” oluşturacak.