Senaryosunu gazeteci yazar Avni Özgürel’in kaleme aldığı, yönetmenliğini Tarkan Özel’in yaptığı 'Mahpeyker: Kösem Sultan' filmi 15 Ekim 2010 tarihinde vizyona giriyor.
Osmanlı İmparatorluğunun gücüne yaraşan valide sultan imgelerinin en çarpıcı karakteri olan Kösem Sultan’ın kaçınılmaz dönüşümünün hikayesi olan Mahpeyker’in yapımı İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteğiyle gerçekleşti.
Çekimleri İstanbul Kurtköy’de 1500 metrekare alana kurulan platoda Topkapı Sarayı Harem Dairesi’nin seçilmiş mekanlarını aynı ölçülerde yansıtan dekorların yanısıra Topkapı Sarayı, Haseki Külliyesi, Yeni Camii Hünkar Mahfili, Sultan Ahmet Camii’nde, 85 kişilik çekim ekibinin yanısıra çeşitli seviyede rollerde çok sayıda oyuncunun katılımıyla gerçekleştirildi. Ana karakterleri Selda Alkor, Damla Sönmez, Gökhan Mumcu, Selda Özer , Ayten Soykök, Suavi Eren ,Öykü Çelik , Başak Parlak, Uğur Kıvılcım ve Mansur Ark’ın canlandırdıkları yapımın müzikleri ise Emre Dündar imzası taşıyor. Sezen Aksu’nun Onno Tunç için bestelediği ‘Muhabbet Kuşları’ isimli parçayla film sonlanıyor.