Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu üyeleri, Emir Kusturica'nın 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne jüri üyesi olarak davet edilmesi nedeniyle Antalya Kültür ve Sanat Vakfı (AKSAV) ve Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ı protesto etmek için Antalya'ya geliyor. Pazar sabahı Antalya'da olacak olan 100'e yakın federasyon üyesi, AKSAV ve belediye binası önüne siyah çelenk bırakıp, kortejde protestoda bulunacaklar.

Boşnaklar'ın, Emir Kusturica'nın 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne jüri üyesi olarak davete edilmesine olan öfkeleri dinmek bilmiyor. Karamürsel Bosna Hersek Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği üyeleri gibi Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu üyeleri de protesto gösterileri için Antalya'ya gidiyor. Pazar sabahı Antalya'da olacak olan 100'e yakın federasyon üyesi, Büyükşehir Belediyesi ile Antalya Kültür ve Sanat Vakfı (AKSAV) önüne siyah çelenk bırakıp, sanatçıların halkla bütünleştiği kortejde pankartlar açarak, Emir Kusturica'yı ve Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ı protesto edecek.

KORTEJDE PROTESTO
Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şenel, "Pazar sabahı İzmir, İstanbul, Ankara, Bursa, Çanakkale, Balıkesir ve Adana'da bulunan derneklerimizin başkanları ve yönetim kurulu üyeleriyle Antalya'da olacağız. AKSAV ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın ile Emir Kusturica'yı protesto edeceğiz. Antalya Kültür Sanat Vakfı ile Büyükşehir Belediyesi önüne siyah çelenk bırakacağız. Protestolara kortejde açacağımız pankartlarla devam edeceğiz" diye konuştu.

"BİZİ KUSTURİCA'NIN İNSANLIĞI İLGİLENDİRİYOR, İNSANLIĞI DA ÖĞRETECEĞİZ"

Emir Kusturica'ya insanlığı hatırlatmak, bundan sonraki festivallerde de jüri üyelerinin daha titiz seçilmesi için protesto gösterileri yapacaklarını ifade eden Cemal Şenel, "Emir Kusturica'nın jüri üyeliğinden çıkartılması için Akaydın'a yazı gönderdim. Ama bu yazı dikkate alınmadı. Akaydın, ?Bizi Emir Kusturica'nın evrensel sanatçı yönü ilgilendiriyor' dedi. Bizi ise insanlığı ilgilendiriyor. İnsanlığı da öğreteceğiz" dedi. Federasyonun olayların kontrolden çıkmasından endişelendiği için Antalya'ya fazla üye getirmeyeceği öğrenildi.

SÖZLERİ HALA UNUTULMADI

Şenel, "Bu insanı Türkiye'de görmek istemiyoruz. Emir Kusturica, sistematik olarak tecavüze uğrayan Boşnak kadınları ile ilgili olarak, ?Bu meseleyi lüzumundan fazla abartıyorsunuz. Hamile kalanlar kürtaj olur' dedi. Bunu kabul edemeyiz. Dünyadaki Boşnaklar'ın aforoz ettiği bir kişiyi ülkemizde görmek istemiyoruz" dedi. Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu üyelerinin yanı sıra Pazartesi günü Antalya'ya gelecek olan Karamürsel Bosna Hersek Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği üyeleri de ünlü yönetmeni protesto edecek.