Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica'nın jüri üyesi olması sebebiyle Altın Portakal Film Festivali'ne katılmayacağını söyledi.

Kusturica'nın Balkanlar'da yaşanan savaş sonrası insani değerlere karşı anlamsız bir tavır aldığını söyleyen Bakan Günay, "Bütün bu şu anda kamuoyunda yükselen tepkilere duyarsız kalmam mümkün değil. O yüzden katılmayacağım." diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun katılımıyla Conrad Otel'de düzenlenen Kültür ve Sanat Camiasından isimlerle yapılan sohbet toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı. Gazetecilerin kamuoyunda meydana gelen tepkileri hatırlatarak Altın Portakal Film Festivali'ne katılıp katılmayacağı yönündeki sorusu üzerine Günay, Antalya Altın Portakal film festivalinin herkesin çok önemsediği bir sanat etkinliği olduğunu ve bakanlık olarak festivali yıllardır desteklediklerini belirtti.

Bu gün başka bir konuyla ilgili Antalya'ya gideceğini ancak Altın Portakal Film Fesitvali'ne gitmeyeceğini belirten Günay, gerekçesini ise şöyle açıkladı: "Çünkü önemli bir sinema adamı Emir Kusturica. Balkanlarda yaşanan iç savaş sırasında sadece kendi halkının duyarlılıklarına karşı değil, savaş konusunda da ortak insanlık dünyasının benimsediği değerlere karşı olumsuz, anlamsız bir tavır aldı ve hepimizi üzdü. Ben Balkan savaşı sırasında savaş içinde Bosna'ya birkaç kez gitmiş arkadaşlarınızdan birisiyim biliyorsunuz. Bütün bu şu anda kamuoyunda yükselen tepkilere duyarsız kalmam mümkün değil. O yüzden katılmayacağım."

Altın Portakal Film Festivali'ne Bosna Hersek'te yaşanan soykırımı savunduğu iddia edilen Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica'nın jüri üyesi olarak davet edilmesi üzerine kamuoyunda büyük tepkiler yaşanmıştı. Semih Kaptanoğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı, Kusturica'nın jüri üyesi seçilmesine tepki göstermişti.