47’nci Antalya Altın Portakal Festivali, önceki gün görkemli bir açılışla başladı.

Bu yıl 47'ncisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin açılışı önceki gün yapıldı. Festivalde, açılış töreninin ardından Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica’nın No Smoking Orkestra’sı sahne aldı. Konseri yaklaşık 1500 kişi izledi. No Smoking, Almanca, Sırpça ve İngilizce şarkılar söylerken, gitar ve davul çalarak gruba eşlik eden Kusturica, büyük alkış topladı. Çok sayıda sinemacının katıldığı festivalin ilk gününde yarışma filmlerinden 'Çakal', 'Gişe Memuru' ve 'Kağıt'ın galaları düzenlendi.

Çakal’ın başrol oyuncularından Erkan Can, halkın büyük ilgisiyle karşılaştı. Filmde başarılı bir performans sergileyen Can, festivalin favori isimleri arasında gösterildi.

GİŞE MEMURLARI
Tolga Karaçelik’in yönettiği 'Gişe Memuru'nun oyuncuları Büşra Pekin, Nur Aysan, Ruhi Sarı, Serkan Ercan, basının sorularını yanıtladı. Filmin başrol oyuncularından Nur Aysan, film hakkında şunları söyledi: "Bizim için çok güzel bir iş. Bundan sonra oynadığım dizilerde o saf kız gitti, yerine başka karakterler gelecek. Kurtlar Vadisi’ndeki yeni rolümden dolayı çok eleştiri alıyorum. Bunu yapmasınlar. Hepimiz bir mücadele yüzünden bu rollerde yer alıyoruz."

'İLİŞKİ BİTTİ, DOSTUZ'
'Gişe Memuru' filminde rol alan oyuncu Büşra Pekin, BKM Mutfak ekibinin provalarda olduğunu, ancak filmdeki arkadaşlarını yalnız bırakmamak için Antalya’ya geldiğini söyledi. Filmi çok beğendiğini dile getiren genç oyuncu, özel hayatı hakkında konuşmaktan kaçındı. Murat Eken’le ilişkilerinin haziranda bittiğini belirten Pekin, "O tarihten itibaren tekrar bir araya gelmedik, ama hepimiz aynı ekibin içerisindeyiz ve hâlâ arkadaşız" diye konuştu.

ÇETİN'E ELEŞTİRİ
'Kağıt'ın yönetmeni Sinan Çetin, İstanbul’daki reklam çekimlerini tamamlayamadığı için filminin galasına katılamadı. Tepki gösteren Antalyalı izleyiciler, Çetin’in filmde devlet kavramını eleştirdiği, ancak filminin arkasında durmayarak festivale gelmediğini söylediler. Bu eleştiriye yanıt ise Çetin’in kardeşi ve filmin yapımcısı Cemil Çetin’den geldi. Cemil Çetin, "Arkasında durmasaydı ne çekerdi, ne de Altın Portakal’a gönderirdi" diye konuştu.