İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıldan itibaren LG sponsorluğunda düzenlenen Filmekimi, yarın sona erecek. Atlas, Beyoğlu ve Cinebonus Maçka GMall Sinemalarında izleyicilerle buluşan filmler büyük ilgi görüyor. Filmekimi, dokuzuncu yılında yine dünyanın belli başlı festivallerinde gösterilen ve çok ses getiren ödüllü yapıtlarla usta yönetmenlerin son filmlerini izleyicilerle buluşturuyor.

TADYLANDLI GELDİ
Filmekimi’nin Altın Yıldızları kategorisinde bugün, Mayıs'ta Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanan, 'Tropikal Hastalık' filmiyle tanınan Taylandlı yönetmen Apichatpong Weerasethakul’un son filmi 'Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor' filmi gösterilecek. Film, metafizik konuların yanı sıra animizm ve reenkarnasyona da göndermeler yapsa da aslen şefkati anlatıyor.

Günün diğer filmlerinden 'Turne', Cannes Film Festivali’nde hem 'En İyi Yönetmen' hem de 'FIPRESCI Ödülü' kazandı. 'Turne', Fransız oyuncu Mathieu Amalric’in yönettiği ilk film. Fransız romancı Colette’in hatıralarından esinlenerek yönettiği ilk filminde Amalric filmin başrolünü de üstlenerek Fransız bir TV yapımcısını canlandırıyor.

ÇOK TARTIŞILACAK BİR FİLM
'Kaotik Ana', 'Seks ve Lucia', 'Kutup Çizgisi Aşıkları' gibi tartışılan filmlerin yönetmeni Julio Medem, yine bolca tartışılacak bir filmle Filmekimi’nde. 'Hücre 211' ve 'Che' filmlerinin prodüktörlerinin yapımcılığını üstlendiği filmde yılın en kısa gecesinde, Roma’da bir otel odasında 12 saat boyunca birbirini yakından tanımaya çalışan iki kadının erotik öyküsünü 'Ateşli Oda' filmiyle anlatılıyor.

Hafta içi (11.00 - 13.30 - 16.00): 5.25 TL, Diğer (19.00 ve Hafta sonu) Tam: 13.75 TL, İndirimli: 9.75 TL. Gala: 16.75 TL.
.