47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Isparta ve Burdur’a da taşınan festivalde, bu yıl 723 etkinlikle Türkiye rekoru kırıldı. Sinemanın kalbinin attığı Antalya’da beş gün boyunca onlarca film gösterimi, konser, sempozyum, panel, konferans, sergi açılışı ve kokteyl gerçekleştirildi.

35 ÜLKEDEN 191 FİLM
Türkiye’nin en uzun soluklu sanatsal etkinliği unvanını da taşıyan festival, bu yıl 'Sinema ve Toplumsal Etkileşim' ana temasıyla gerçekleştirildi. Festival için 6.5 milyon lira harcandı. Bunun 800 bin lirasını Kültür ve Turizm Bakanlığı karşıladı. Festival boyunca üç il ve sekiz ilçede açık hava sinemalarında 100 film gösterimi yapıldı.

Festivalde ayrıca, ulusal bölümde 130, uluslararası bölümde 61 film olmak üzere 35 ayrı ülkeden toplam 191 film sinemaseverlerle buluştu.

500 BİN KİŞİ KATILDI
Yaklaşık 300 kişinin görev yaptığı festival kapsamında yurtiçinden ve yurtdışından binin üzerinde konuk ağırlandı. Yaklaşık 500 bin kişiye ulaşan festival, çerçevesinde 16 binin üzerinde davetiye dağıtıldı. 13 binin üzerinde bilet satışı, 3 bine yakın şehirlerarası biletleme, 6 bine yakın gece konaklama operasyonu, 5 bin metre bayrak flama süsleme, 11 bin metre ışıklandırma, 60 bin broşür dağıtımı, 5 bin afiş asımı gerçekleştirildi. Onlarca basın bülteni, bine yakın yazışma, 10 bine yakın eposta gönderimi yapıldı ve 17 bine yakın kumanya dağıtıldı.

690 BİN TL ÖDÜL DAĞITILDI
Festivaldeki yarışmalarda toplam 690 bin TL ödül verildi. En İyi Film Ödülü’nü alan 'Çoğunluk' filmi 330 bin liralık para ödülünün de sahibi oldu. En İyi İlk Film Ödülü’nü alan 'Gişe Memuru' ile En İyi Yönetmen Ödülü’nü alan Seren Yüce’ye (Çoğunluk) 50’şer bin lira ödül verildi. En İyi Senaryo Ödülü’nü alan İlksen Başarır-Mert Fırat (Atlıkarınca) ikilisi, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü alan Ercan Özkan (Saç ve Gişe Memuru) ve En İyi Müzik Ödülü’nün sahibi Mircan (Kar Beyaz) ise 30’ar bin lirayla ödüllendirildi.

CANLI HEYKELLER
İzmir Sokak Sanatları Atölyesi sanatçıları canlı heykel performanslarıyla festivale renk kattılar.
.