Antalya Altın Portakal FilmFestivali, 47 yıllık tarihinde ilk kez bir yabancı oyuncuya, İtalyan Claudia Cardinale’e 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülü verdi. Türk-İtalyan ortak yapımı 'Sinyora Enrica' filmindeki oyunculuğu, ödülün ona verilmesi ve törene katılmaması çok konuşuldu. Kendi adına düzenlenen bir festival nedeniyle aynı tarihte ABD’de olan sinemanın yaşayan efsanesi Cardinale, ödül gecesine sunucu Ebru Akel vasıtasıyla telefonla katıldı. "Türkleri çok seviyorum. Çok onurlandım. Orada olamadığımiçin çok üzgünüm" sözleri büyük alkış aldı.
Ancak sinema kulislerinde, büyük ödüllerden birinin efsane İtalyan’a gitmesi konuşulmaya devam ediyor. Cardinale gündemimize başrollerini İsmail Hacıoğlu, Fahriye Evcen ve Lavinia Longhi gibi isimlerle paylaştığı, Ali İlhan’ın yazıp yönettiği 'Sinyora Enrica' filmiyle girdi.
TUNUS’UN EN GÜZELİ
Aralarında Alain Delon, Burt Lancaster, Marcello Mastroianni, Peter Sellers, Jean Paul Belmando gibi dünyaca ünlü oyuncularla birlikte yüzü aşkın filmde oynayan Claudia Cardinale’in hayatı 1938’de Tunus’ta başladı. Tunus’ta yaşayan İtalyan bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Cardinale, bir dönem Tunus’un milli basketbol takımında oynadı. Ardından Tunus’un en güzel İtalyan kızı seçilerek henüz 18 yaşındayken sinemaya girdi. Roma’da ünlü sinema okulu Centro Sperimentale di Cinematografia’da ders aldı. İlk filmi 'Goha'da 1958’de oynadı. Daha sonra evleneceği yapımcı Franco Cristaldi’nin desteğiyle İtalya’nın uluslararası yıldızları arasına girdi.


5 136 - Tartışma yaratan Altın Portakal’lı İtalyan

Özellikle 1960’larda güzelliği ve yeteneğiyle herkesi büyüleyen Cardinale, Marcello Mastroianni’yle başrollerini paylaştığı Fellini başyapıtı '8 1/2' ile dünya çapında tanındı. Blake Edwards’ın 'Pembe Panter', Rock Hudson’ın 'Kapalı Gözler' gibi Hollywood filmlerinde de rol alan Cardinale, Sergio Leone’nin 'Bir Zamanlar Batı'daki performansıyla sinema tarihinin unutulmaz isimleri arasına girdi. 1963 tarihli Luchino Visconti’nin filmi 'Leopar'da Alain Delon ve Burt Lancaster’la birlikte rol alan Claudia Cardinale, 2008’de İstanbul Film Festivali’nde yaşam boyu başarı ödülü almıştı.
KİMLİK KARTI
DOĞUM YERİ VE TARİHİ: Tunus, 1938
İLK FİLMİ: Goha (1958)
MEDENİ DURUMU: İlk eşi Franco Cristaldi’den ayrıldığı 1975’ten bu yana Pasquale Squitieri ile birlikte yaşıyor.
ŞÖHRETE KAVUŞTURAN KİŞİ: İlk eşi yapımcı Franco Cristaldi
OYNADIĞI FİLM SAYISI: 105