Türk Sinemasının son dönemlerdeki en başarılı yapımları arasında gösterilen ve pek çok uluslararası festivalde Türkiye'ye ödülle dönen 'Başka Dilde Aşk' adlı film, Kıbrıs Rum kesimince düzenlenen 'Kıbrıs Uluslararası Film Festivali' adlı organizasyonda ödüle aday gösterildi. Film, yarın düzenlenecek törende 'En İyi Aktör', 'En İyi Yönetmen' ve 'En İyi Senaryo' dallarında yarışacak. Filmin dünya temsilciliğini üstlenen İzzet Pinto, İlksen Başarır'ın yönettiği, Mert Fırat ve Saadet Işıl Aksoy'un başrolünü üstlendiği 'Başka Dilde Aşk' adlı yapımın Türk sinema tarihinde bir ilke imza attığını söyledi.

Kıbrıs Rum Kesimi'nin düzenlediği 'Kıbrıs Uluslararası Film Festivali' adlı organizasyon kapsamında ilk defa bir Türk filminin yarışmaya seçildiğini ifade eden Pinto, "Yarışmaya basvuran yüzlerce film arasından bizim filmimiz üç dalda ilk dörde girmeyi başardı" dedi. Filmin 'En İyi Aktör', 'En İyi Yönetmen' ve 'En İyi Senaryo' olmak üzere üç dalda ödül arayacağını dile getiren Pinto, "Film, son bir yılda almış olduğu 15'i aşkın ödüle bir yenisini daha ekleyeceğe benziyor. Kıbrıs Rum kesiminden ödülle döneceğimizi bekliyorum" diye konuştu.

'SANATLA SİYASET NİHAYET AYRILDI'
Ödül töreninin yarın Larnaka'da düzenleneceğini aktaran İzzet Pinto, filmin dünya temsilcisi olarak kendisinin geceye katılacağını belirtti. Pinto, "Hem aday gösterilmemiz, hem de bu yarışmanın güçlü adaylarından biri olmamız bir dönüm noktası. Bu, sanatla siyasetin nihayet ayrıldığının da bir göstergesidir" değerlendirmesini yaptı.