562136 detay - Kim onun gibi soyunabildi ki?

O, Amerikan sinema tarihinin en güzel ve en yetenekli kadınlarından biriydi. Kimse onun kadar kıvrak olamadı, en şehvetlileri bile. Kızıl saç kimseye ona yakıştığı kadar yakışmadı. Bir aşk tanrıçasıydı. Kızıl bir tanrıça. Gilda filmindeki striptiz sahnesi sinemanın en unutulmazları arasında hâlâ. Kim onun gibi soyunabilir ki? İspanyol kökenli oyuncuların çok da sevilmediği bir dönemde adım atmıştı Hollywood’a. Annesi de babası da dansçıydı. Henüz altı yaşındayken sahnede dans etmeye başladı.
16 yaşındayken bir film prodüktörünün dikkatini çekti ve bu, hayatının dönüm noktası oldu. O zamanlar adı Margarita Carmen Cansino idi. Bir iki filmde küçük rollerde oynadı. 1937’de adını Rita Hayworth olarak değiştirdi. Yeni adıyla birlikte içindeki gerçek kadını da bulmuş oldu. 1939’da başrollerdeydi. 1941’de kızıl saçlarıyla dergi kapaklarındaydı ve artık Fred Astaire’in yeni dans partneri olarak gösteriliyordu. Astaire, Ginger Rogers’tan sıkılmıştı...
İLK ATOM BOMBASININ ADI RİTA'YDI
Rita’yı sinemada izleyenler onun bir tanrıça olduğundan şüphesiz çıkıyorlardı karanlık salondan. Orson Welles de onlardan biriydi. Birlikte 1948’de 2Şanghay’dan Gelen Kadın' filmini çektiler. Amerikan askerlerinin gözdesiydi. II. Dünya Savaşı sırasında atılan ilk atom bombasının adının Rita olduğu rivayet ediliyor.
Kameraların önünde parlayan bu kadın, tanrıça olarak adlandırılsa da gerçek hayatta aradığı aşkı bir türlü bulamıyordu. Beş kez evlendi. İlkinde henüz 19 yaşındaydı. İkinci evliliğini, ilk boşanmasının hemen ardından ünlü yönetmen ve aktör Orson Welles ile yaptı. Çiftin bir kızları oldu. Aşkları beş yıl sürdü. Bir sene sonra, 1949’da Rita, aşkı bir prenste aradı. İranlı prens Ali Ağa Han, onun sinemayla vedalaşmasına sebep oldu. Yasmin isimli bir kızları oldu. Bu evliliğinse ömrü dört yıldı. Rita 1953’te bekârlığa, sinemaya ve Amerika’ya geri döndü. Ve yine bir sene bile beklemeden evlendi. Dick Haymes ile iki yıl evli kalabildi. Son olarak 1958-61 yıllarında James Hill ile evliydi.